چگونه از چادر کمپینگ مراقبت کنیم؟

 

خانه های سیار و چادرهای کمپینگ خیلی بیشتر از خانه ها و ساختمان های شهری نیازمند مراقبت و توجه هستند. اگر از چادر خوب نگهداری کنید، سال ها همسفر شما خواهد بود. در اینجا قصد داریم چند نکته اساسی در مورد نحوه مراقبت از چادر را با شما در میان بگذاریم. اگر زیاد با سلیقه نیستید و حوصله رسیدگی های لازم را ندارید، حداقل این چهار کار را انجام دهید:

  • همیشه دفترچه راهنمای چادر را مطالعه کنید.
  • با تیرک ها و زیپ ها ملایم رفتار کنید.
  • هر از چندی چادر و پوش چادر را تمیز کنید.
  • هرگز چادر خیس و نمناک را در کمد و کابینت نگذارید.

مراقبت از چادر کمپینگ هنگام برپایی

چادر کمپینگ

قبل از رفتن به طبیعت، برپا کردن چادر را در منزل تمرین کنید. یاد بگیرید که چطور باید چادر را بدون وارد کردن زور و فشار برپا کرد. اطمینان حاصل کنید که همه میخ ها، تیرک ها و طناب های چادر در پکیج وجود دارند. وقتی به طبیعت رفتید، موارد زیر را رعایت کنید تا دوام چادر افزایش پیدا کند:

دنبال جای مناسب برای چادر بگردید. توجه داشته باشید که نباید هیچ ردپایی از شما در طبیعت بماند؛ بنابراین جای صاف و مسطحی پیدا کنید که گل و گیاه نداشته باشد. سنگریزه، خس و خاشاک و هر چیز دیگری را کنار بزنید تا بعداً در بدنتان فرو نرود و چادر را سوراخ نکند. لطفاً بیشتر از این طبیعت را دستکاری نکنید.

از زیرانداز چادر استفاده کنید. زیرانداز چادر که در ابعاد مختلف در بازار وجود دارد، نقش زیرساز چادر را بازی می کند. زیرانداز هم از فرسایش زمین جلوگیری می کند و هم فنداسیون بهتری را برای چادر ایجاد می کند. زیرانداز از آسیب دیدن چادر هنگام برپایی و جمع آوری نیز جلوگیری می کند. از آنجایی که محیط زیرانداز از محیط چادر بزرگتر نیست، مثل زیراندازهای معمولی قطرات باران را به زیر چادر هدایت نمی کند. اگر از زیراندازهای معمولی استفاده می کنید، باید هر چیز اضافه ای را از سطح زمین پاک کنید و این برای طبیعت اصلاً خوب نیست.

چادر را برای مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید قرار ندهید. هر چه برخورد اشعه های فرابنفش با چادر کمتر باشد، عمر چادر افزایش پیدا می کند. به مرور زمان، اشعه های فرابنفش باعث فرسودگی چادر، سایه بان و پوش چادر می شود.

پوش چادر مقاومت بیشتری به اشعه فرابنفش دارد. هرگاه چادر زیر نور مستقیم خورشید قرار داشت و خودتان مشغول گشت و گذار بودید، پوش را روی چادر بکشید. پوش های پلی استری نسبت به پوش های نایلونی مقاومت بیشتری به اشعه فرابنفش دارند.

صرف نظر از متریال به کار رفته در چادر و پوش اگر می خواهید برای چند ساعت از چادر فاصله بگیرید، بهترین کار این است که چادر را به سایه ببرید.

برای باز کردن تیرک ها کمی لطافت به خرج دهید.  برای جا انداختن قطعات تیرک، هیچ نیازی به خشونت و اعمال زور نیست. کافی است نری مادگی قطعات تیرک در هم جا بیفتد. اگر یکی از قسمت های تیرک صدمه ببیند، دیگر نمی توانید مثل قبل روی تیرک حساب کنید. اگر اول تیرک را کاملاً باز کنید و سپس یکی یکی تکه ها را در هم جا بیاندازید، هم کارتان راحت می شود و هم تیرک آسیب نمی بیند.

مراقبت از چادر کمپینگ هنگام استفاده

زردکوه | چگونه از چادر کمپینگ مراقبت کنیم؟

با زیپ های چادر به ملایمت رفتار کنید. لازم نیست برای بستن زیپ ها، فضار زیادی وارد کنید. زیپ را با یک دست نگه دارید . با دست دیگر به نرمی سری زیپ را بکشید. حواستان را جمع کنید که حین کشیدن زیپ پارچه  در زیپ گیر نکند. اگر زیپ درست بسته نشد، دوباره به آرامی به عقب برگردید. اگر همیشه قسمت هایی از زیپ چادر خوب بسته نمی شود، با انبردست سری زیپ راکمی بفشارید تا بهتر زیپ را جمع کند. حواستان باشد با انبردست سری زیپ را نشکنید.

کفش ها را به داخل چادر نبرید. اگر خاک و شن و سنگریزه بر کف چادر بریزد، باعث ساییدگی و پارگی چادر می شود.

مواد غذایی و لوازم آرایشی بهداشتی معطر را بیرون از چادر در جایی امن بگذارید. جانوران کوچک بو را دنبال می کنند و پارچه چادر را می جوند تا به خوراکی برسند.

اجازه ندهید سگ ها وارد چادر بشوند. دندان ها و چنگال سگ آسیب زیادی  به چادر وارد می کند. سگ شما اگر می خواهد وفاداریش را به شما ثابت کند، باید مراقب اموال شما باشد.

مراقبت از چادر کمپینگ هنگام جمع کردن

زردکوه | چگونه از چادر کمپینگ مراقبت کنیم؟

چادر را بتکانید. قبل از آن که چادر را جمع کنید، آن را بتکانید تا تمام خرده ریزه ها بیرون بریزد. چادرهای جدید با تیرک های تو کار در هر شرایطی حالت خود را حفظ می کنند. چادر را به همان شکل در هوا بلند کنید و بتکانید.

تیرک ها را هل بدهید. برای بیرون آوردن تیرک ها به جای آن که تیرک را به طرف بیرون بکشید، آن ها را به طرف بیرون هل بدهید. اگر تیرک را بکشید و تیرک در مسیر به چادر گیر کند، آسیب های جبران ناپذیری به چادر وارد می شود.

تیرک ها را از وسط جمع کنید. ابتدا مرکزی ترین قسمت تیرک را باز کنید تا فشار وارد آمده به کش به صورت یکنواخت برداشته شود. سپس همین کار را در دو نیمه دیگر تیرک تکرار کنید. یعنی اول قسمت وسط در دو نیمه تیرک را آزاد کنید.

چادر را خشک کنید. حتی گران قیمت ترین چادرها با بهترین پارچه، رطوبت را در خود نگه می دارند. معمولاً قسمت کف چادر رطوبت زمین را به خود می گیرد. اگر رطوبت بر روی چادر باقی بماند، به آن صدمه می زند. پس حتماً قبل از جمع کردن چادر آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید. می توانید چادر را بر روی درخت، صخره و بوته ها آویزان کنید؛ اما باید مواظب باشید که سر شاخه ها و تیزی های سنگ چادر را پاره نکند.

اگر هوا بارانی یا مرطوب بود، به محض رسیدن به منزل چادر را بازکنید و در هوای آزاد بگذارید. اگر در منزل دسترسی به فضای باز ندارید، چادر را در اتاق بدون فرش باز کنید و پنجره را باز بگذارید.

چادر را رول کنید. چادر را مثل کیسه خواب مچال نکنید. کاملاً منظم و دقیق چادر را رول کنید تا پارچه و عایق کاری آن صدمه نبیند.

مراقبت از چادر کمپینگ در منزل

زردکوه | چگونه از چادر کمپینگ مراقبت کنیم؟

بعد از هر سفر چادر را تمیز و خشک کنید. اگر می توانید در حیاط یا تراس چادر را در معرض هوای آزاد بگذارید. در غیر این صورت در داخل خانه چادر را آویزان کنید تا کاملاً خشک شود.

چادر مرطوب و خیس را در محیط بسته قرار ندهید. این مورد بیشتر از سایر موارد گفته شده در نگهداری از چادر اهمیت دارد. اگر پارچه چادر رطوبت داشته باشد، شرایط برای رشد قارچ و کپک مهیا می شود. در این صورت چادر بوی بسیار بدی می گیرد و ماده پلی اورتان عایق کننده پارچه به مرور زمان از بین می رود. چادری که بو گرفته باشد و یا نشانه هایی از قارچ و کپک داشته باشد، دیگر به حالت اول باز نمی گردد.

چادر را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. ساک های کوچک گزینه خوبی برای انبار کردن چادر برای مدت طولانی نیستند. چادر باید آزاد باشد و هوا در میان لایه های پارچه گردش داشته باشد. می توانید چادر را درون یک رو بالشی بگذارید و در کمد قرار دهید.

چاد را در محیط مرطوب و گرم مثل انباری، زیرزمین و زیر شیروانی نگهداری نکنید. اگر هوای شهر شما همیشه مرطوب است، چادر را در کیسه نایلونی قرار دهید و تا حد امکان هوای داخلش را خارج کنید.

نحوه تمیز کردن چادر کمپینگ

زردکوه | چگونه از چادر کمپینگ مراقبت کنیم؟

بعد از هر سفر چادر را تمیز کنید؛ مخصوصاً اگر چادر در معرض شن و ماسه، فضولات پرندگان و شیره درختان بوده است. اگر زیاد به سفرهای کوتاه می روید، کافی است هر بار دستی بر چادر بکشید.

هرگز چادر را با ماشین لباسشویی نشویید و خشک نکنید. ماشین های لباسشویی خصوصاً ماشین های لباسشویی دوقلو باعث کشیدگی و پارگی پارچه و درزها می شوند. خشک کن ها هم با حرکات دورانی پشت هم و ایجاد گرما به پارچه آسیب می زنند.

چادر را با ملایمت بشویید. از یک ابر نرم و یک شوینده ملایم و غیر عطری برای شستن چادر استفاده کنید. اگر چادر خاکی شده با دست به نرمی خاک ها را پاک کنید. هنگام شستن پوش و کف چادر دقت بیشتری به خرج دهید.

برای شستن چادر از شوینده های قوی مثل وایتکس و لکه بر استفاده نکنید. اکثر شوینده ها معطر هستند که بیشتر باعث جذب حشرات و جوندگان می شوند. همچنین شوینده های خانگی خاصیت ضد آب بودن پارچه را از بین می برند.

ضد آب کردن چادر کمپینگ

زردکوه | چگونه از چادر کمپینگ مراقبت کنیم؟

ترمیم مواد ضد آب کننده چادر و پوش می تواند به افزایش عمر آنها کمک کند. اکر عایق کننده های چادر برای خشک شدن به 24 ساعت زمان نیاز دارند. فضایی را در نظر داشته باشید که بتواند چادر را آویزان کنید تا خشک شود.

درزهایی که نشتی دارند را مهر و موم کنید. اکثر چادرها با درزهای مهر و موم شده به فروش می رسند. معمولاً برای عایق کردن چادر، درزها با نوار ضد آب پوشانده می شوند. امکان دارد قسمت هایی از این نوارها به مرور زمان ترک بردارند و بشکنند. باقی مانده مواد این نوارها همچنان در میان درزها باقی می ماند. بنابراین با مالیدن یک ماده ضد آب به بیرون درز عمر چادر را افزایش دهید. با استفاده از مواد مومی می توانید سوراخ های کوچک را نیز بپوشانید.

اگر چادر دیگر به آب مقاوم نیست، تصمیم با شماست. معمولاًجدا شدن مواد عایق کننده از سطح پارچه مشهود است. می توانید قسمت های فرسوده را دوباره عایق کنید. باقی مانده مواد قبلی را از سطح پارچه جدا کنید و سپس یک لایه نازک از مواد عایق کننده مثل پلی اورتان روی پارچه چادر بکشید. اگر سطح چادر شما چسبناک شده و بوی بدی می دهد و یا رطوبت از کف چادر داخل می شود، باید به فکر چادر جدید باشید.

مواد عایق کننده باید برای پارچه مناسب باشد. اکثر پوش ها، پلی استر یا نایلون هستند و باید از پلی اورتان برای عایق کردن آنها استفاده کرد. پارچه های نایلونی نازک معمولاً با سیلیکون ضد آب می شوند. هر پارچه ای به نوع خاصی از عایق کننده ها جواب می دهد.

همانطور که گفته شد چادر کمپینگ یکی وسایل مهم برای برگزاری کمپینگ است برای خرید چادر کمپینگ با دوام و مناسب می‌توانید با مراجعه به سایت زردکوه مدل های مختلف را در سایز، رنگ و برندهای مختلف مورد بررسی قرار داده و مناسب ترین را برای خود خریداری کنید.