R-Value چیست ؟ در واقع مقیاس اندازه گیری مقدار انتقال گرما از یک سطح چسم به سطح دیگر آن است. در حقیقت R-Value مهم است، اما این پارامتر تنهای یکی از 4 پارامتر مهم در انتخاب زیرانداز کیسه خواب مناسب است.

در زیراندازهای کیسه خواب R-Value نشان گر میزان فرار گرما از دیواره کیسه خواب شما به زمین است، در این مورد زیراندازهای دارای R-Value بالاتر دارای تاثیر بیشتری در مقابله با انتقال گرمایی هستند.

زردکوه | R-Value چیست و به چه معناست؟

خلاصه نکات مورد لحاظ در R-Value

  • در زمستان برای کوه نتوردی و کمپینگ در دماهای زیر صفر R-Value 4 و بالاتر پیشنهاد می‌گردد.
  • در سایر فصول بجز زمستان، و در دماهای بین صفر تا 10 درجه سانتی گراد، R-Value 2 و بالاتر پیشنهاد می‌گردد.
  • R-Value پوشش زیرین شما قابل تغییر است، این نکته ازین جهت حائز اهمیت است که شما می‌توانید دو زیرانداز با R-Value‌های متفاوت را با قرار دادن روی هم، برای دمای مورد نظرتان تنظیم نمایید.
  • خانم‌ها به علت حساسیت بالاتر نسبت به دما و متابولیسک پایینتر بدن، نیاز به R-Value‌های بالاتر خواهند داشت و این موضوع را باید در هنگام انتخاب زیرانداز سفر در هنگام جمع کردن وسیله‌ها مد نظر قرار داد.

نکته مهم دیگری که در انتخاب زیرانداز مناسب باید مد نظر داشته باشید، وزن زیر انداز است. خصوصا در سفرهای پیمایشی و بکپکینگ این موضوع دارای اهمیت ویژه ای خواهد بود که مستقیما سلامت و تجربه سفر شمارا تحت تاثیر قرار می‌دهد.

چرا زیرانداز کیسه خواب در سفرهای شبمانی واجب است؟

کیسه خواب وظیفه حفظ گرمای بدن شما را در محفظه خواب دارد، یک کیسه خواب خوب می‌تواند بدون نیاز به چادر و پوشش اضافه شما را در شب‌های سرد کمپینگ حفظ کند و خواب راحتی هدیه بخشد.

چگونه زیرانداز خود را انتخاب کنیم و R-Value چیست ؟

R-Value استاندارد ثبت شده جهانی است، اما بسیاری از تولید کنندگان از این مقیاس برای زیرانداز‌های خود استفاده نمی‌کنند، شما می‌توانید به وسیله ابزارهای آزمایشگاهی R-Value هر زیرانداز را به طور دقیق محاسبه کنید، اما در هنگام خرید قطعا این امکان وجود نخواهد داشت.

R-Value چیست
R-Value چیست

آیا تا به حال به علت خاصیت عایقی کیسه خواب و حتی بسیاری از ابزار عایق حرارتی در اطرافتان دقت کرده اید؟ بخش اعظم خاصیت عایقی هر وسیله ای به علت ایجاد فاصله بین دو محیط گرنم و سرد است، چیزی که بوضوح در پنجره‌های دوجداره قابل مشاهده است.

کیسه خواب با تخلل موجود در میان الیاف یا پر، خاصیت عایقی خود را ایجاد می‌کند. از اینرو بخش زیرین کیسه خواب که مورد فشردگی قرار می‌گیرد تقریبا هیچ خاصیت عایقی نخواهد داشت.

وظیفه اصلی زیرانداز حفظ این خاصیت و عدم اجازه به دمای بدن شما برای انتقال به سطح سرد زمین اس. یک زیرانداز خوب می‌تواند وزن شمارا تحمل کند و فاصله ایمن عایق شمارا با سطح زمین حفظ کند.

R-Value در زیراندازها، ممکن است با ایجاد فضای الیافی شکل، مانند زیراندازهای الیاف بادی تقویت شود. یا توسط لایه‌های متفاوت عایق حرارتی در زیرانداز‌های فومی این خاصیت ایجاد شود. در بعضی از زیراندازهای حرفه ای مانند زیرانداز فوم نیچرهایک، وجود لایه‌های دمایی، و تابشی حرارتی موجب می‌شود با وجود وزن و حجم کم، زیرانداز از R-value بیشتری برخوردار شود.

نحوه انتخاب بهترین زیرانداز

R-Value استاندارد ثبت شده جهانی است، اما بسیاری از تولید کنندگان از این مقیاس برای زیرانداز‌های خود استفاده نمی‌کنند، شما می‌توانید به وسیله ابزارهای آزمایشگاهی R-Value هر زیرانداز را به طور دقیق محاسبه کنید، اما در هنگام خرید قطعا این امکان وجود نخواهد داشت.

اولین و مهمترین موضوع در انتخاب هر وسیله کوهنوردی، شناخت به فیزیک بدن خود و سلیقه دمایی و خواب است. کمپانی‌های تولید کننده زیرانداز معمولا زیراندازهارا بر اساس دماهای مورد استفاده مانند کیسه خواب عرضه می‌کنند. برای انتخاب زیرانداز مناسب خود می‌توانید به عدد کامفورت کیسه خوابتان دقت کنید.

و حتما در نهایت به این موضوع دقت داشته باشید که شما می‌توانید با اضافه کردن لایه‌های زیرین نسبت به افزایش خاصیت دمایی زیراندازتان اقدام نمایید.