تیراندازی با تیر کمان برای افراد مبتدی | اگر دوست دارید برای سرگرمی کار با تیر کمان را بیاموزید اما هیچ ایده ­ای ندارید که از کجا باید شروع کنید، ما کاملاً شما را درک می­کنیم. افراد زیادی هستند که شوق در دست گرفتن کمان و تیراندازی با آن را درون خود حس می­کنند اما اصطلاحات، تجهیزات و اندازه­ گیری­ ها گیجشان می­کند. روی هم رفته، چیزهای زیادی هست که باید بدانید.

به همین منظور ما مطلب حاضر را برای شما آماده کردیم تا بتوانید تیراندازی با کمان را استارت بزنید. با خواندن این مطلب شما با اصول اولیه تیراندازی با کمان آشنا می­شوید و گام به گام به فوت و فن این ورزش مسلط می­شوید.

مقاله جامع تیراندازی برای افراد مبتدی فروشگاه اینترنتی زردکوه
تیراندازی برای افراد مبتدی

ما در اینجا هر چه که شما باید به عنوان یک کماندار مبتدی بدانید را برای شما فراهم کرده­ایم. در ادامه با کمان­های مختلف، چرخه پرتاب، نحوه گام برداشتن هنگام پرتاب تیر و از همه مهم­تر چگونگی پرتاب ایمن تیر از کمان آشنا می­شوید. اگر بزرگسال هستید و تازه شروع به یادگیری تیراندازی با کمان کردید یا می­خواهید این ورزش مفرح را با فرزندتان تمرین کنید، خواندن مطلب پیش رو را به شما توصیه می­کنیم.

نکته اول: کمان­ها به دو نوع اصلی تقسیم می­شوند

اولین چیزی که باید در کلاس تیراندازی با کمان بیاموزید، انواع کمان است. کمان­ها به دو نوع اصلی تقسیم می­شوند:  کمان ریکرو و کمان کامپاند.

اگر یک کماندار حرفه­ای باشید، می­دانید که انواع مختلفی از کمان وجود دارد؛ برای مثال: کمان لانگ، کمان کراس، کمان کامپوزیت، کمان یومی ژاپنی و غیره. کم کم به آنها هم می­رسیم.

کمان ریکرو به این شکل است:

تیراندازی برای افراد مبتدی مقاله جامع مجله اینترنتی زردکوه
تیراندازی برای افراد مبتدی

حتماً شما این نوع کمان را در مسابقات المپیک دیده­اید. کمان ریکرو، طراحی صیقلی و زیبایی دارد و برای تیراندازی به هدف استفاده می­شود. هرچند کمانداران باتجربه و حرفه­ای از آن برای شکار هم استفاده می­کنند.

علیرغم آنکه کمان ریکرو بسیار ساده به نظر می­رسد، دارای یک دستگیره است که به آن رایزر می گویند و در بالا و پایین کمان بازوهایی وجود دارد که زه کمان به آنها متصل شده است. در ساخت کمان، فیزیک نقش پررنگی ایفا می­کند. کمان ریکرو خوش ساخت می­تواند دقت بسیار بالایی در پرتاب تیر داشته باشد.

کمان ریکرو نسبت به کمان کامپاند کمی ساده­تر است. تصویر کمان کامپاند را در زیر مشاهده می­کنید:

این نوع کمان، میان شکارچیان کماندار بسیار محبوب است؛ چرا که قدرت و دقت بسیار بالایی دارد. عده زیادی از کمان کامپاند برای تیراندازی به هدف خاص و یا مسابقه استفاده می­کنند.

اگر به بالا و پایین کمان نگاه کنید، متوجه می­شوید حلقه­های مدوری وجود دارند که تار کشیده کمان را نگه می­دارند. به این حلقه­ها کمز cams گفته می­شود. این حلقه­ها اعضای یک سیستم اهرمی هستند که از کابل­ها و قرقره­های متعدد تشکیل شده­اند تا نیروی مرکب و چند وجهی به زه کمان وارد کنند.

به نظر پیچیده می­آید؟ همینطور هم هست. کمان کامپاند یک جادوی فناورانه است که قدمت زیادی ندارد. این نوع کمان در سال 1966 ساخته شده است. با آنکه قدمت شکار با کمان به هزاران سال می­رسد، کمان کامپاند یک پدیده نو محسوب می­شود.

فعلاً نیازی نیست در مورد علوم استفاده شده در کمان کامپاند چیزی بدانید. استفاده از کمان بسیار ساده است، اما قوانین فیزیک به کار رفته در آنها بسیار پیچیده است.

قسمت ­های اصلی کمان

قبل از آنکه وارد مبحث اصلی کمان­ها بشویم، اصطلاحات و واژه­هایی هستند که باید آنها را بدانید. قسمت­هایی که در زیر عنوان می­شوند، در هر دو کمان ریکرو و کامپاند مشترک هستند.

رایزر یا قبضه : این قسمت دسته کمان است. اینجا همانجایی است که هنگام پرتاب تیر در دست می­گیرید. رایزر کمی پیچدگی دارد اما در ادامه چیزهایی که باد بدانید را می­خوانید: قبضه شامل تیرخواب می شود که در واقع تیر قبل از کشیده شدن در آنجا قرار می­گیرد. کمان­های ریکرو دارای تیرخواب برآمده هستند و کمان­های کامپاند از تیرخواب دربرگیرنده برخودار می­باشند. تیرخواب در برگیرنده معمولا با نام whisker biscuit شناخته می­شود.

بازوها : بازوها به قبضه متصل هستند و نقش اصلی را در شکل­گیری کمان ایفا می­کنند. زه کمان از بازوی بالایی به بازوی پایینی کشیده شده است. در مورد کمان ریکرو حتماً این را می­شنوید که قطعات این کمان به راحتی باز می­شود. به همین علت می توانید بازوها را باز کنید و بازوهای سنگین­تر و یا بازوهای جدید  بر روی کمان سوار کنید. این نوع کمان برای افراد میتدی بسیار ایده­آل است؛ چرا که می توانند در ابتدا از بازوهای سبک استفاده کنند و سپس با پیشرفت در تیراندازی بازوهای کمان را با بازوهای سنگین­تر تعویض کنند.

زه کمان : زه همان چیزی است که سبب پرتاب شدن تیر می­شود. زه بازوی بالایی را به بازوی پایینی کمان پیوند می­دهد.

محل قرار گرفتن تیر روی زه : قسمتی از زه که انتهای تیر بر روی آن قرار می­گیرد. این نقطه از زه باید ثابت بماند تا بتوان هدف­گیری کرد و چندین تیر به صورت پشت سر هم پرتاب نمود.

پنجره نشانه­روی : این قسمت در کمان، عملکردی مشابه با چشمی تفنگ دارد. بعد از آنکه به خوبی آن را تنظیم کنید، می­توانید هدف­گیری کنید. اکثر کمان­ها دارای پنجره نشانه روی هستند اما برخی از کمانداران آن را ارتقا می­دهند. پنجره نشانه روی معمولاً بر روی قبضه قرار دارد اما می توانید هر وقت که بخواهید آن را بردارید و دوباره سوار کنید.

اگر اصطلاحات و واژه­های گفته شده برایتان جا نیفتاده، نگران نباشید به زودی کاملاً بر آنها مسلط می­شوید.

از چه کمانی استفاده کنم؟

سوال بسیار خوبی است و ما جواب این سوال را در دو قسمت می­دهیم
اگر بزرگسال هستید و اولین کمان را برای خود انتخاب می­کنید نمی توان پاسخ دقیقی برای این سوال در نظر گرفت اما باید هنگام خرید کمان نکات مهمی را مد نظر قرار داد
در حالت کلی، کمان ریکرو را راحت تر می توان تهیه و استفاده کرد. کافی است اندازه­های خودتان را بگیرید و یادداشت کنید. این نوع کمان نیازی به کوک شدن و میزان­سازی ندارد و به راحتی می توان قطعات را سوار کرد و تیراندازی را آغاز نمود. این حد از سادگی برای افراد مبتدی عالی است و آنها می توانند بدون هیچ دردسری تیراندازی با کمان را آغاز کنند.

تیراندازی برای افراد مبتدی در مقاله تخصصی زردکوه
تیراندازی برای افراد مبتدی

کمان کامپاند با قرقره­ و اکسسوری­هایی که دارد، کمی سخت­تر میزان می­شود و اگر شما کمان کامپاند را آنلاین تهیه کنید باید برای میزان کردنش به یک متخصص مراجعه نمایید. البته ویدیوهایی از میزان­سازی کمان کامپاند بر روی یوتیوب قرار گرفته که می تواند کار را برای شما راحت تر کند. مزیت کمان کامپاند این است که اگر به خوبی میزان شده باشد، هدف­گیری و پرتاب تیر بسیار ساده­تر از سایر کمان­ها انجام می­شود. برای اغلب کمانداران، امکان پرتاب تیر به صورت بی وقفه بسیار لذت ­بخش ­تر است.

اما همانطور که گفتیم، نمی توان یک نظر قطعی در مورد انتخاب کمان داد. اگر تمایل دارید از کمان کامپاند استفاده کنید، همان را تهیه کنید. اگر از ظاهر کمان ریکرو خوشتان آمده، تیراندازی را با کمان ریکرو شروع کنید. تصمیم با شماست. خیلی از کمانداران حرفه­ای از هر دو مدل استفاده می­کنند.

همانطور که پیشتر گفته شد، افرادی که می­خواهند به صورت تفریحی با تیر و کمان کار کنند، بهتر است به سراغ کمان ریکرو بروند که برای دقت و بهبود شکل تیراندازی طراحی شده­ است. اما کسانی که قصد شکار با تیر و کمان دارند، کمان کامپاند برایشان مناسب­تر است. کمان کامپاند کم­جاست و برای حمل در مناطق شکار مناسب تر است. همچنین تیرهای کمان کامپاند، پرسرعت و قدرتمند هستند.

البته چیزهایی که گفته شد، کلیات هستند و همیشه صدق نمی­کنند؛ گاهی کمانداران معمولی در مسابقات شرکت می­کنند و از کمان کامپاند استفاده می کنند. گاهی هم شکارچیان حرفه­ای از کمان­های ریکرو مخصوص شکار استفاده می­کنند.

اگر برای فرزندتان کمان انتخاب می کنید

اگر نمی خواهید با هدیه دادن کمان، فرزندتان را سورپرایز کنید، بهتر است هر دو مدل را به او نشان بدهید تا خودش انتخاب کند.اگر بحث انتخاب باشد، معمولاً پسرها کمان کامپاند را انتخاب می کنند و دخترها به کمان ریکرو علاقه نشان می­دهند.

این که چه چیزی باعث می شود نوجوانان چنین انتخابی داشته باشند، مشخص نیست. در مورد پسرها اصلا نمی توان گفت چرا بیشتر به سراغ کمان کامپاند می روند اما دخترها شاید به این دلیل که قهرمانان خانم کارتون­ها و فیلم­ها از کمان ریکرو استفاده می­کنند، به آن علاقه نشان می­دهند. خانم قهرمان­ها همیشه از کمان ریکرو استفاده می کنند؛ برای مثال کتنیس اوردین در  The Hunger Games یا مریدا در فیلم Brave. به هر حال قانون خاصی وجود ندارد؛ پسرهایی هم هستند که به کمان ریکرو علاقه دارند.

کمان­ های پیشنهادی برای افراد مبتدی

کمان­هایی که در ادامه به شما توصیه می­شوند؛ حاصل تجربیات چندین ساله هستند. در کل می توان گفت دو مدل کمان برای شروع تیراندازی با کمان بهترین گزینه هستند.

کمان­های پیشنهادی برای بزرگسالان

کمان ریکروی که ما در اینجا برای بزرگسالان پیشنهاد می کنیم،  Samick Sage نام دارد. این کمان بسیار سهل­الاستفاده می­باشد. قطعات آن به راحتی سوار می­شوند و می توان اکسسوری­های زیادی به آن اضافه کرد. بدون آنکه به زحمت بیفتید، می توانید پنجره نشانه روی و تیرخواب آن را تعویض کنید. قطعات این کمان از هم باز می­شود؛ بنابراین اگر بخواهید قدرت کمان را کاهش یا افزایش دهید، می توانید بازوها را باز کنید و بازوی جدید بر روی کمان ببندید. کمان  Samick Sage بسیار مستحکم و مطمئن می­باشد و اکثر کمانداران از سطح مقدماتی تا سطح متوسط از این کمان استفاده می­کنند. این کمان گزینه بسیار مناسبی برای جوانان و بزرگسالان محسوب می­شود.

تیراندازی برای افراد مبتدی و حرفه ای وبسایت تخصصی زردکوه مجله
تیراندازی برای افراد مبتدی

اما اگر می خواهید کمان کامپاند تهیه کنید، ما به شما کمان  Predator Raptor را پیشنهاد می کنیم. این کمان از نیروی کشش متغیر برخوردار است. به این ترتیب شما می توانید با نیروی کشش کم یعنی 30 پوند شروع کنید و پس از آنکه قدرت و توانایی کافی را به دست آوردید، نیروی کشش را افزایش دهید. این کمان با قطعات خوبی شاخته شده که عبارتند از: پنجره نشانه روی با پنج پین، لرزش­گیر برای ثبات کمان و تیرخواب whisker biscuit. در واقع اینها تمام چیزی هستند که برای شروع لازم دارید. به دلیل انطباق پذیری بالا، این کمان برای کسانی که تازه می خواهند شروع به تیراندازی با کمان کنند، ایده­آل است.

کمان­های پیشنهادی برای نوجوانان و کودکان

برای کودکان کم سن و سال­تر، کمان ریکرو Easton Youth Beginner  پیشنهاد می­شود. این کمان طوری طراحی شده که هم برای راست دست­ها و هم برای چپ دست­ها قابل استفاده و راحت می­باشد. زه کمان به راحتی عقب کشیده می­شود. این کمان دارای سه تیر، یک تیردان و یک محافظ بازوست. همه کمان­ها برای هر سن و سالی باید دارای محافظ بازو باشند. جای انگشت هم برای کشیدن زه کمان لحاظ شده است. برای نوجوانان، کمان Samick Sage را که در بالا گفته شد، پیشنهاد می کنیم. این کمان برای نوجوانان بی نظیر است و می­توانند چندین سال از آن استفاده کنند.

کمان کامپاندی که برای نوجوانان پیشنهاد می­شود، کمان Genesis Original Kit می­باشد. این کمان، گزینه بسیار خوبی برای تمام سنین است. نیروی کشش این کمان بین 10 تا 20 پوند می باشد. استفاده از کمان جنسیس بسیار ساده است و این نکته بسیار خوبی است. اغلب کمان­های کامپاند پیچیدگی خاصی دارند. این کمان دارای تیردان، محافظ بازو، پنج تیر آلومینیومی و یک پیچ شش ضلعی برای تنظیم زه می­باشد.

اگر کمان  Genesis Original نظر شما را جلب نکرده، ما کمان  Bear Archery Brave Bow Set را به شما پیشنهاد می­کنیم. این کمان بسیار راحت است و محافظ بازو دارد. همه کودکان و نوجوانان باید از محافظ بازو استفاده کنند.

حالا که راجع به انتخاب کمان صحبت کردیم، به قسمت سخت ماجرا یعنی اندازه­گیری می­رسیم. برای پیدا کردن کمانی که بتوانید به راحتی و با خیال آسوده با آن تیراندازی کنید، باید بدانید چه مختصاتی برای شما مناسب است. این مسئله برای تازه­کارها کمی چالش­برانگیز است اما نگران نباشید همه کمانداران در ابتدا چنین چالشی را پشت سر گذاشته­اند.

اندازه­ گیری

چگونه کمان مناسب خود را پیدا کنم؟ برای انتخاب کمان دو نوع اندازه­گیری حرف اول را می­زند: طول کشش و نیروی کشش.

طول کشش: منظور از طول کشش، فاصله­ای است که به راحتی بتوانید زه کمان را به عقب بکشید. طول کشش برای پرتاب دقیق تیر بسیار مهم است. هر بار که بخواهید تیری پرتاب کنید باید زه را به یک اندازه معین عقب بکشید. معمولاً افراد قد بلند طول کشش بلندتر و افراد قد کوتاه طول کشش کوتاه تری دارند.

دو راه برای تشخیص طول کشش وجود دارد :

الف) به یک تیر و کمان فروشی بروید و با استفاده از میله­ای مخصوص طول کشش را اندازه­گیری کنید. این وسیله مثل یک نیزه مدرج است و با استفاده از آن می توان تشخیص داد چه طول کششی مناسب است.

ب) قد خود را به اینچ اندازه بگیرید و تقسیم بر 2.5 کنید. اگر قد شما 6 فوت باشد، 6 فوت را ضرب در 12 کنید تا معادل اینچ را به دست بیاورید. بنابراین قد شما 72 اینچ می شود. 72 تقسیم بر 2.5 می شود 28.8. پس شما باید کمانی را انتخاب کنید که طول کشش آن 29 اینچ باشد. اندازه گرفتن قد به اینچ و تقسیم آن بر 2.5، فرمول دقیقی است که برای اکثر افراد موثر واقع می­شود.

نیروی کشش: این نوع اندازه­گیری، روش دیگری برای انتخاب کمان مناسب می­باشد. نیروی کشش با پوند سنجیده می­شود و نشانگر میزان سختی عقب کشیدن زه کمان است. کمانی که دارای نیروی کشش 10 پوند باشد، زه آن بسیار راحت کشیده می شود و تیر به سهولت پرتاب می شود. بنابراین کمانی که نیروی کشش آن 50 پوند یا بیشتر باشد، سخت تر کشیده می شود و تیر را پرتاب می­کند.

به عنوان یک قانون کلی، افراد زیر 18 سال می بایست از کمان­هایی با نیروی کشش 5 تا 20 پوند استفاده کنند. برای افراد 18 تا 21 ساله، نیروی کشش 15 تا 30 پوند مناسب است. افراد 22 سال به بالا می توانند از کمان­هایی با نیروی کشش 25 پوند به بالا استفاده کنند. البته این اعداد و ارقام به صورت کلی ارائه شده­اند و شما می­­توانید با توجه به قدرت و تجربه خود کمان را انتخاب نمایید.

کمان­های ریکرو دارای نیروی کشش مشخص هستند. به این معنی که اگر یک کمان با نیروی کشش 25 پوند تهیه کردید، نیروی کشش کمان همیشه همان 25 پوند باقی می­ماند. این مورد بیشتر در مورد کمان­های ریکروی که بازوهای غیر قابل تعویض دارند، صدق می­کند. کمان ریکروی که قابلیت تعویض بازو داشته باشد، طبعاً می تواند نیروی کشش متفاوتی را ارائه کند. اگر مبتدی هستید، کمان­هایی با بازوی قابل تعویض، گزینه بسیار خوبی برای شما هستند؛ چرا که به مرور زمان و با تمرین بیشتر، قدرت و مهارت شما افزایش پیدا می کند و می­توانید با تعویض بازوها، کمان خود را قدرتمندتر کنید.

در مقابل، کمان­های کامپاند انطباق­پذیرند و شما برای سبک و سنگین تر کردن آنها نیازی به تعویض قطعات ندارید. این نکته مزیت بزرگی برای کمانداران محسوب می شود. شما می توانید یک کمان تهیه کنید و بر حسب نیاز نیروی کشش آن را تنظیم نمایید.

تیراندازی برای افراد مبتدی در مقاله تخصصی زردکوه
تیراندازی برای افراد مبتدی

فاکتور دیگری که باید در هنگام خرید کمان در نظر داشته باشید، این است که از کدام دست استفاده می کنید. راست دست­ها باید از کمان­هایی استفاده کنند که برای آنها طراحی شده است. در واقع کمان راست دست را در دست چپ نگه می دارید و با دست راست زه کمان را عقب می­کشید. چپ دست ها هم کمان را در دست راست خود می گیرند و با دست چپ زه کمان را به عقب می کشند.

برای خرید تیر و کمان می توانید به صفحه اصلی کمان زردکوه مراجعه فرمایید و باتوجه به راهنمایی های انجام شده در مقاله آنها را خریداری فرمایید.

منبع