فضانوردان شگفت انگیزند. همه ما این را می دانیم، حتی اگر به زبان نیاورده باشیم. در این مطلب کتاب های نوشته شده توسط فضانوردان و آنها که خطر پرتاب به فضا را به جان خریده اند، به شما معرفی می کنیم. خواندن کتاب های نوشته شده در مورد فضانوردان، به ما کمک می کند تا این انسان های کمیاب  و خاص را بهتر بشناسیم. فضانوردان همیشه چشم به ستاره ها دوخته اند.

حمل آتش

بهترین کتاب ها در مورد فضانوردان | مخصوص علاقه مندان به نجوم
بهترین کتاب ها در مورد فضانوردان | مخصوص علاقه مندان به نجوم

کتاب حمل آتش بیوگرافی مایکل کالینز است. او هنگامی که نیل آرمسترانگ و باز آلدرین بر سطح ماه فرود آمده بودند، دور ماه می چرخید. در این کتاب خاطرات فضانوردی و روایت شخصی او از آپولو 11 بیان شده است. کتاب حمل آتش: سفر یک فضانورد، در پنجاهمین سالگرد آپولو 11 مجدداً منتشر می شود.

شگفتی بی پایان

کتاب شگفتی بی پایان، آلبوم عکس های اسکات کلی از فضاست. اسکات کلی با 340 روز حضور مداوم در ایستگاه فضایی بین المللی رکورد زندگی در فضا را شکست. در این مدت او هزاران عکس از فضا و از کره زمین انداخت. کتاب عکس او تصاویر غیر قابل باور و عجیبی از کره زمین نشان می دهد. این کتاب عکس بزرگ، شامل تصاویر ایستگاه فضایی و تصاویر زوم شده زمین، قسمت های عجیب سطح زمین، پرتابش به فضا، فرود و باقی قسمت های عملیات تاریخی است.

کتاب فضانوردان

در این کتاب تصاویر بزرگ و رنگی با توضیحات اسکات کلی از عملیات و از ویژگی های زمین ترکیب شده است. این کتاب عکس می تواند همراه خوبی برای کتاب تحمل از همین نویسنده باشد.

سلام، آنجا زمین است؟

کتاب عکس تیم پیکه، فضانورد بریتانیایی، نام خود را از یک لحظه عجیب در طول شش ماه اقامتش در ایستگاه فضایی ناسا گرفته است. او در شب کریسمس سال 2015 تلاش کرد تا با خانواده اش تماس بگیرد اما شماره را اشتباه گرفت و به کسی که تلفن را جواب داده بود، گفت:«سلام، آنجا زمین است؟»

بهترین کتاب ها در مورد نجوم | مخصوص علاقه مندان به نجوم

این کتاب پر از عکس های شب و روز، اقیانوس و رود، کوه و صحرا، شهر و کشور، کره زمین، ماهواره ها، سفینه های باری و سایر اشیایی است که در ایستگاه فضایی مشاهده کرده بود.  نحوه گرفتن هر عکس و خاطرات مربوط به عکس ها در لابه لای آنها نوشته شده است.

تو اینجا هستی: دور دنیا در 92 دقیقه

کریس هدفیلد در طول پنج ماهی که در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت داشت، با فعالیت در توییتر و شبکه های مجازی به شهرت رسید. او ویدیوهای خنده دار پست می کرد. گاهی هم در فضا گیتار می زد. فضانورد کانادایی مثل سایر فضانوردهای ساکن در ایستگاه فضایی، تعداد نامحدودی عکس انداخت و با خود به زمین آورد.

کتاب فضانوردان

در کتاب تو اینجا هستی: دور دنیا در 92 دقیقه، هدفیلد تمام عکس های مورد علاقه اش از سطح زمین را کنار هم گذاشته است. به علاوه او در کنار عکس ها توضیحاتی هم نوشته است. او چیزهایی که در فضا دیده را به روش خودش توصیف کرده است: صحراها و بیابان ها مثل طوفان های مشتری هستند، روی استرالیا ذرات یخ پاشیده شده، صاحارا چشم دارد و خیلی چیزهای دیگر. در کتاب راهنمای یک فضانورد برای زندگی روی زمین (براون 2013) نصیحت هایی نشات گرفته از زندگی در فضا به رشته تحریر درآمده است. اما در این کتاب نویسنده، خواننده را آزاد گذاشته تا از زوایه دید یک فضانورد زندگی روی زمین را ببیند.

به مریخ خوش آمدید

بچه ها می توانند با خواندن کتاب به مریخ خوش آمدید، وارد سفینه شوند و به مریخ بروند. این کتاب توسط باز آلدرین فضانورد نوشته شده است. او قبل از فضانوردی فیزیکدان بود و و در بخش کنترل پرواز ناسا کار می کرد.  داستان آلدرین در مورد سفرش با سفینه آلدرین سایکلر به کره مریخ است. در این کتاب خاطرات کاوش های مریخ و پا نهادن با شک و دودلی بر مریخ تا شکل گیری اقامتگاه دائم عنوان شده است.

کتاب فضانوردان

این کتاب حاوی جزییات دقیق و بی شماری است. در این کتاب وسایل لازم کاوشگران، نحوه حمل و نقل و علت شباهت اقامتگاه های اولیه به حباب توضیح داده شده است. همچنین کتاب حاوی تصاویری است که جنبه های مختلف سفر و شرایط سیاره را به خوبی نشان می دهد. این کتاب اولین کتاب آلدرین در مورد سفر به مریخ نیست اما طوری نوشته شده که نوجوانان و کودکان را هیجان زده می کند.

اول مرد: زندگینامه نیل آرمسترانگ

بعضی اسم ها هستند که همیشه در یک سری از داستان ها شنیده می شوند. نیل آرمسترانگ یکی از این اسم هاست. فرمانده عملیات آپولو 11، اولین انسانی بود که بر روی کره ماه پا گذاشت. در واقع او اولین انسانی بود که به غیر از زمین پا بر کره دیگری گذاشت.

کتاب فضانوردان

دستاورد آرمسترانگ، یکی از نقاط عطف زندگی بشر می باشد و بد نیست کمی در مورد این فضانورد پیشکسوت مطالعه کنید.

انسان های کمیاب

خواندن کتاب در مورد فضانوردان لذت بخش است. یک حالتی از جان نثاری و فداکاری در آنهاست که اکثر انسان ها نمی توانند به آن دست پیدا کنند. سال ها زمان می برد تا فضانوردان مهارت های لازم را کسب کنند و سپس پا به جایی می گذارند که احتمال مرگ در آن بسیار بالاست.

اگر همه کتاب های معرفی شده را نمی خوانید، حداقل کتاب تیم پیکه را مطالعه کنید. عکس هایی که او از فضا گرفته بی نظیر است. شاید حتی خانه خودتان را در میان عکس ها پیدا کنید.

شما می توانید برای خرید تلسکوپ و وسایل نجومی به وبسایت زردکوه مراجعه فرمایید.

منبع