شاید روزی سکوت دوباره به دنیا برگردد. گوردون همپتون، اکولوژیست آکوستیک می گوید:«با تعطیلی شهرها به خاطر ویروس کرونا، بعضی ها تازه فهمیدند که سکوت و آرامش یعنی چه!» پروژه یک اینچ مربع سکوت که در سال 2005 در پارک ملی المپیک صورت گرفت، آرام ترین مناطق جهان را مشخص کرد. این مناطق شاید برترین مناطق برای طبیعت گردی نیز باشند.

همپتون یکی از سرمایه گذاران پروژه پارک سکوت QPI می باشد. هدف این پروژه حفظ و نگهداری مناطق طبیعی آرام و بی سر و صداست. جمعیت دنیا روز به روز در حال افزایش است و دیگر جای ساکتی روی زمین باقی نمی ماند.

در اوایل ماه ژوئن، پروژه پارک سکوت، اولین پارک سکوت شهری را در یکی از پرجمعیت ترین نقاط جهان بازگشایی کرد. بوستان ملی یانگمینگشان در تایپه تایوان، یک فضای طبیعی به مساحت 43 مایل مربع می باشد. این بوستان طبیعی کوهستانی تعداد زیادی پرنده دارد و برای تمدد اعصاب و ریلکس کردن در فصل بهار توصیه می شود.

ویکرام چوهان، مدیر عامل پروژه پارک سکوت، می گوید:«پارک های سکوت شهری، طبیعی هستند و سکوت طبیعت بر آن ها حکمفرماست. افرادی که به سکوت و آرامش نیاز دارند، می توانند به دامان این بوستان های طبیعی پناه بیاورند.»

زردکوه | آرام ترین مناطق جهان | برترین مناطق برای طبیعت گردی
برترین مناطق برای طبیعت گردی

البته منظور از سکوت و آرامش در این پارک ها، سکوت مطلق نیست؛ بلکه صداهای طبیعت عاری از صداهای تولید شده توسط انسان به گوش می رسند. هدف پروژه پارک سکوت، اخذ مجوز برای 50 پارک سکوت شهری در اقصی نقاط دنیاست. علاوه بر این، پارک های حیات وحش هم به این پروژه افزوده خواهند شد.

بازگشایی بوستان یانگمینگشان به عنوان اولین نمونه از نوع خودش، در دوران قرنطینه خوشحال کننده بود. مردمی که همیشه در شهر زندگی کرده اند و گرفتار آلودگی صوتی بوده اند، دیگر می توانند اوقاتی را برای سپری کردن در سکوت طبیعی اختصاص دهند.

سال گذشته، پروژه پارک سکوت، مجوز اولین پارک حیات وحش را در زابلو ریور اکوادور اخذ کرد. اعضای تیم قصد دارند در شهرهای شلوغ و پرصدا مثل نیویورک، میامی و استکهلم، پارک سکوت افتتاح کنند.

به گفته همپتون، دیگر رسماً هیچ نقطه طبیعی ساکت و عاری از آلودگی صوتی در دنیا باقی نمانده است. بیشترین سهم از  آلودگی صوتی که در تمام گوشه کنار جهان نفوذ می کند به وسایل حمل و نقل تعلق دارد. پروژه پارک سکوت از استانداردهای زیادی پیروی می کند تا بتواند پارک های سکوت و حیات وحش آرام و ساکت در دنیا راه بیاندازد.

بعد از پروسه اخذ مجوز، آزمایشات آکوستیک زیادی در پارک های سکوت و حیات وحش انجام می شود تا رعایت استانداردهای QPI محرز شود.

صداهای موجود در طبیعت هم گاهی اوج می گیرند: صدای کوبیده شدن امواج به سنگ یا سرود دسته جمعی قورباغه ها را تصور کنید! مدیر اجرایی پارک های سکوت می گوید صداهای پس زمینه طبیعی نباید بیش از 45 دسیبل قدرت داشته باشند. 45 دسیبل حدوداً معادل پچ پچ های داخل کتابخانه است.

چرا سکوت خاصیت درمانگری دارد؟

مطالعات زیادی بر روی تاثیرات آلودگی صوتی و سر و صدا بر روی انسان انجام شده است. نتایج این پژوهش ها نشان می دهد آلودگی صدا منجر به بروز اضطراب، بی خوابی، فشار خون بالا و بیماری های قلبی می شود.

جس باربر، استاد علوم بیولوژیکی دانشگاه بویسی می گوید:«حیوانات هم به طبیعت آرام و بی صدا احتیاج دارند. صداهایی که بشر تولید می کند، در زندگی حیوانات نیز اختلال ایجاد می کند. دیگر حیوانات نمی توانند صدای پرندگان را بشنوند، از وجود حیوانات دیگر با خبر نمی شوند و زندگی پویایی نخواهند داشت.»

در پژوهشی که بر روی کاهش صدا در  Muir Woods انجام شد، علایمی در مسیر نصب شد و از مراجعه کنندگان خواسته شد تا با صدای آهسته در پارک صحبت کنند. در کمال تعجب، تعداد پرندگان به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد. باربر می گوید:« صداهای غیر طبیعی حتی بر روی حیات وحش و بوستان های طبیعی بزرگ تاثیر می گذارد.»

زردکوه | آرام ترین مناطق جهان | برترین مناطق برای طبیعت گردی
برترین مناطق برای طبیعت گردی

به گفته لس بلومبرگ، مدیر اجرایی خانه پاکسازی آلودگی صوتی، مناطقی که در معرض ترافیک هوایی قرار ندارند و یا در نزدیکی ایستگاه های حمل و نقل عمومی قرار ندارند، بیشترین پتانسیل را برای در امان ماندن از آلودگی صوتی دارند. این بنیاد هم اکنون تمام مناطق طبیعی ساکت را در قاره آمریکا مشخص کرده است.

مطالعات این سازمان نشان می دهد منطقه Boundary Waters Canoe در شمال مینه سوتا و باب مارشال در غرب مونتانا آخرین مناطق طبیعی ساکت در آمریکا هستند. ایالت های شمال آمریکا از سکوت طبیعی بیشتری برخوردارند.

به گفته همپتون در میان بوستان های طبیعی آمریکا ، پارک ملی هلیکالا، گالاسیر و بیگ بند، شرایط دریافت مجوز پارک سکوت را دارند.

در مقیاس بین المللی، پارک الک آیلند در کانادا، بیالویزا در لهستان و ریو کلاریو در شیلی در حال تبدیل به پارک سکوت هستند.

گوش کردن را بیاموزید.

کنیا ویلیام، دانشجوی سال آخر برنامه ریزی شهری و اکولوژی در داشنگاه پورت لند می گوید:«همین که یک بوستان طبیعی مجوز پارک سکوت می گیرد، رفتارها عوض می شود. همانطور که مردم از طریق تحصیل علم و بالا بردن آگاهی به اهمیت بازیافت مواد پی بردند، اهمیت سکوت هم جا خواهد افتاد.» او اعتقاد دارد، اعتلای فرهنگ مهم ترین گام برای پی بردن به ارزش والای انسان و رعایت سکوت در جوامع شهری است.

در تایوان، لیلا چین هوی فن، یکی از روزنامه نگاران زیست محیطی و بنیان گذار انجمن  Soundscape در تایوان، به قدرت مردم برای پشتیبانی از تلاش های صورت گرفته اشاره کرد. فن که در پروژه یک اینچ مربع سکوت با همپتون آشنا شده بود، توجه QPI را به وطن خودش جلب کرد. همین اتفاق موجب شد یانگ مینگشان یکی از اولین پارک های سکوت باشد.

فن می گوید:«ما تاریخ دردناک و پیچیده ای داریم و درس های زیادی از گذشته گرفته ایم. صدای ما به خاطر مسایل سیاسی شنیده نمی شود. پس بهتر است جایی برای گوش کردن داشته باشیم. امیدواریم مردم از سراسر دنیا بیایند و به سکوت تایوان گوش کنند.»

QPI قصد دارد با تاسیس پارک های سکوت در جاهای مختلف دنیا، امکان دستیابی به سکوت و آرامش را برای همه مردم دنیا فراهم کند.

همپتون می گوید:«ما نمی گوییم همه مردم دنیا باید سکوت را تجربه کنند. در هر حال قدرت انتخاب و اختیار از خوبی های زندگی انسانی است.»

منبع