پیاده روی بی خطر در ایام کرونا
پیاده روی در کرونا

پیاده روی بی خطر در طبیعت در ایام شیوع ویروس کرونا | گاهی اوقات ما از طبیعتی که در اطراف خانه خودمان وجود دارد، بی اطلاع هستیم. همه ما در ایامی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده، بیشتر به اطراف خودمان دقت می کنیم. شاید تازه متوجه شده باشید که در چه ساعتی از روز کجای پیاده رو نور می افتد.

مسئولان دولتی، متخصصین سلامت و حتی رییس­ها به ما می گویند که کمی از خانه خارج شویم. شما می توانید هر روز در اطراف منزل کمی پیاده روی کنید، بدون آن که حتی هدف خاصی داشته باشید. پیاده روی 20 دقیقه ای واقعا لذت بخش است. البته وقتی آدم مجبور باشد تمام روز را در فضای بسته سپری کند، یک پیاده روی کوتاه آنقدرها هم خوشحال کننده نیست.

الان در وضعیتی هستیم که نمی دانیم دقیقاً برای بیرون رفتن، مخصوصاً در شهر چه کار باید بکنیم. پارک ها به طور خطرناکی شلوغ شده اند. حتی برای دویدن و ورزش کردن هم با مشکل روبه رو هستیم. بعضی ها از پیاده روها برای ورزش کردن استفاده می کنند.  

کیت ون ویس، برنامه ریز جامعه رهنوردهای آمریکا می گوید عمل کردن به راهنمایی های دولت گیج کننده است. با آن که برخی از پروتکل های بهداشتی برای پیاده روی، دو و دوچرخه سواری استثنا قائل شده اند، مسئولین اصرار دارند که مردم در خانه بمانند و دائماً از ماسک استفاده کنند. شما می توانید با مسئولیت پذیری به پیاده روی بروید.

پیاده روی سالم و ایمن در ایام کرونا
پیاده روی در کرونا

ون ویس می گوید:«ما اصلاً دوست نداریم مردم در خانه محبوس شوند و اصلاً بیرون نروند اما شرایط پیچیده است.»

در مورد مسافت و چگونگی سفر خوب فکر کنید

شما می خواهید پیاده روی کنید، اما دوست ندارید در معرض رفت و آمد دیگران باشید. خب اگر سوار ماشین شوید و رانندگی کنید چطور؟ به عقیده ون ویس، پاسخ این سوال به چند چیز بستگی دارد. اگر شما با چند نفر دیگر زندگی می کنید، می توانید ویروس را با خود بیاورید و به آنها منتقل کنید. مسیرهای پیاده روی در طبیعت معمولاً از مناطق مسکونی و شهری آغاز می شوند؛ وقتی عده ای برای پیاده روی به مناطق خاصی مراجعه می کنند، مردم آن منطقه در معرض خطر قرار می دهند. ون ویس می گوید بهتر است در اطراف خودتان جایی را برای پیاده روی پیدا کنید و مسیر را بدون توقف رانندگی کنید. از خانه خوراکی بردارید و قبل از شروع سفر حتماً استحمام کنید. مستقیم به پیاده روی بروید و مستقیم به خانه برگردید.

پیرامون محل زندگی خودتان را با نگاهی دیگر ببینید

پیاده روی در کرونا و ایام قرنطینه

اگر دوست ندارید مسیری را رانندگی کنید یا اصلاً ماشین ندارید، باز هم می توانید زمانی را خارج از خانه بگذرانید. ون ویس می گوید لیز توماس با پیاده روی در آپالاچین و تاج اقیانوس آرام نشان داد می توان در شهر هم پیاده روی کرد. او 200 مایل در مرکز شهر سیاتل راه رفت و اعتقاد داشت کوچه های پلکانی آنجا مثل پارک های عمودی هستند. پیاده روی روی سنگفرش شهر هم مثل گردش در طبیعت مزایایی دارد: ماجراجویی، اکتشاف و فعالیت بدنی. وقتی دنبال کار و ماموریت نیستید و به خاطر یک هدف خاص از خانه بیرون نمی روید، می توانید تمرین کنید که جور دیگری ببینید.

کیندرا راموس، مدیر کمیسیون های گردشگری واشنگتن می گوید:« الان وقت مناسبی است که به اهداف ورزشی خود برسیم.» در این دوران می توان تمرین هایی از قبیل راهپیمایی طولانی، استفاده از کوله پشتی های سنگین و سفر در شرایط سخت را انجام داد. از خودتان بپرسید:«روی چه چیزی باید بیشتر کار کنم؟» راموس همچنین پیشنهاد می کند به گیاهان و پرندگان محل زندگیتان دقت کنید و از کتاب هایی که آنها را معرفی کرده اند، استفاده کنید تا بهتر و علمی تر آنها را بشناسید.  

راموس می گوید:«برای من گشت و گذار خیلی بیشتر از مقصد اهمیت دارد. از خودتان بپرسید چطور می توانم به پیاده روی روزانه روح بدهم؟»

قبل از شروع سفر، همه چیز را چک کنید

راموس می گوید:«اولین و مهم ترین چیز هنگام سفر، این است که ببینید در اطراف محل زندگی شما چه جاهایی باز است.» مسئولین تصمیم می گیرند که کدام پارک ها و کدام مسیرها را ببندند و معمولاً فضاهای معروف و شلوغ که رعایت فاصله اجتماعی در آنها مشکل است را می بندند. بنابراین پیش از آن که برای سفر تصمیم بگیرید، سایت های مربوطه را چک کنید و ببینید کدام پارک ها و کدام شهرها تحت مراقبت هستند. ممکن است جایی که می خواهید بروید سایت اختصاصی نداشته باشد، اما حتماً از خبرهای منتشر شده متوجه می شوید که کجا باز است.

حتی اگر جایی باز باشد، شما باید مسائل دیگری را در نظر داشته باشید. برخی مسیرها بسیار شلوغ است و ازدحام مردم خطرناک تلقی می شود. اگر قصد رفتن به پارک جنگلی را دارید، قبل از رفتن با اطلاعات آنجا تماس بگیرید و از آنها بپرسید که شرایط چطور است و کدام مسیر را پیشنهاد می کنند.

به عقیده ون ویس، اصلاً نباید از تغییر برنامه در دقیقه نود بترسید. اگر رفتید و به مقصد رسیدید و دیدید جمعیت زیادی به پیک نیک آمده اند و سرویس های بهداشتی  در حال انفجار است، حتماً آنجا را ترک کنید. راموس پیشنهاد می کند که از ورود به پارکینگی که نصفش پر شده، خودداری کنید.

زمانی بیرون بروید که دیگران در خانه هستند

زردکوه | پیاده روی بی خطر در طبیعت در ایام شیوع ویروس کرونا

ساعت 5 صبح بیدار شوید و کمی بدوید. اگر دیرتر از خواب بیدار شوید، همه جا مخصوصاً مرکز شهر شلوغ می شود. سعی کنید از پیاده روی در روزهای تعطیلات خودداری کنید. اگر ساعت کاری منعطفی دارید، در طول هفته به پیاده روی بروید. می توانید در میان روز به یک سفر کوتاه بیرون شهری بروید و در عوض شب کار کنید.

خودتان را به خطر نیندازید

در حال حاضر شرایط به گونه ایست که بهتر است زیاد در فضاهای عمومی حضور نداشته باشید. عملیات های جست و جو و نجات در خیلی از پارک های جنگلی متوقف شده؛ بنابراین از انجام کارهای پرخطر مثل صخره نوردی خودداری نمایید.

سعی کنید هنگام پیاده روی در طبیعت، آژیر و زنگ  خطر یا وسیله ای مشابه اینها همراه خود داشته باشید. تا در صورت بروز حادثه بتوانید دیگران را مطلع کنید.

ماسک بردارید

اگر دوست ندارید هنگام دویدن ماسک بزنید، محض احتیاط یک ماسک همراهتان داشته باشید. اگر دیدید گروهی از افراد در حال دویدن به سمت شما هستند و راه باریک است، ماسک را به صورتتان بزنید. می توانید از اسکارف کوهنوردی هم استفاده کنید؛ آن را روی گردنتان بگذارید و هرگاه در شرایط ناایمنی قرار گرفتید، اسکارف را به سمت بینی و دهانتان بکشید.

منبع