چه برنامه هایکینگ شما یک روزه باشد و چه بخواهید یک هفته در طبیعت بمانید، انتخاب غذای مناسب، هم حس خوبی به شما می دهد و هم کمک می کند تا از پس هر مسیری بر بیایید. تغذیه خوب باعث می شود سفر را با انرژی شروع کنید، با انرژی به راهتان ادامه دهید و در پایان سفر شاداب و سرحال باشید. وقتی می خواهید برای وعده های غذایی یک برنامه هایکینگ برنامه ریزی کنید، به سراغ غذاهای کم وزن، سیر کننده و مغذی بروید. به این ترتیب حتی در سفرهای بسیار سخت طبیعت گردی کم نمی آورید.

برنامه ریزی غذایی برای برنامه هایکینگ یک روزه

بهترین غذا برای هایکینگ، غذایی است که انرژی زیادی تامین کند. غذای هایکینگ باید بدون آن که بر روی دوش شما سنگینی کند، به شما احساس سیری بدهد. به جای غذاهای چرب و شیرین که به شما حس سنگینی می دهند، غذاهایی با کربوهیدرات و پروتئین بالا انتخاب کنید تا تمام طول روز انرژی داشته باشید. اگر روز خود را با غذای سالم و پروتئینی شروع کنید، از لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی خود لذت می برید. ضمن آنکه می توانید هر چند ساعت یک بار میان وعده های کوچک بخورید تا انرژی شما افت پیدا نکند.

نکاتی که باید هنگام برنامه ریزی غذایی برای هایکینگ در نظر بگیرید

بر روی انرژی پایدار تمرکز کنید: بهترین غذا برای هایکینگ، آن غذایی است که مغذی باشد و انرژی ماندگار تولید کند. مواد قندی تنها برای مدت کوتاهی انرژی را بالا می برند. پروتئین، کربوهیدرات و چربی های مفید را انتخاب کنید. این سه ماده غذایی، به آرامی می سوزند و انرژی پایدار تولید می کنند.

از مواد غذایی تازه استفاده کنید: وقتی برای یک برنامه یک روزه برنامه ریزی می کنید، با محدودیت زیادی برای انتخاب مواجه نیستید. میوه ها و سبزیجات تازه و پنیر برای سوخت گیری های کوچک و یا مصرف در کنار غذا عالی هستند.

مواد غذایی سرد انتخاب کنید: وقتی سفر یک روزه باشد، غذاهای سرد هم به گزینه ها اضافه می شوند. سالاد ماکارونی سرد، نوشیدنی خنک و یا غذاهای فاسد شونده را می توان در کیسه های یخ و یا کلمن گذاشت و از خوردن آنها در حین سفر لذت برد.

آب بنوشید: قبل از شروع هایکینگ آب بنوشید. به اندازه نیاز آب بردارید. حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید، آب بنوشید؛ خصوصاً در روزهای گرم سال. هیدراته بودن بدن شما را با انرژی و سر حال نگه می دارد.

کمی بیشتر غذا بردارید: نسبت به مدت زمانی که می خواهید در طبیعت سپری کنید و همچنین میزان سختی پیاده روی، میزان غذا را تعیین کنید. کمی بیش از حد نیاز مواد غذایی بردارید. شما تمام طول روز انرژی مصرف می کنید، پس باید آب کافی یا میان وعده های کوچک همراه داشته باشید. در غیر این صورت انرژی شما افت پیدا می کند.

برنامه ریزی غذایی برای طبیعت گردی چند روزه

اگر در حال برنامه ریزی یک سفر چند روزه به دامان طبیعت هستید، انتخاب غذاهای فشرده و کم وزن ضروری است. وقتی قرار است هر روز چند کیلومتر کوهنوردی کنید، هر مثقال بار اضافه در کوله پشتی آزاردهنده است. باید غذاهایی انتخاب کنید که فضای کمی در کوله اشغال کنند. انتخاب غذاهای مغذی و سیر کننده برای داشتن نیروی کافی هنگام طبیعت گردی نکته بسیار مهمی است. بهترین غذا برای برنامه های طولانی، غذای کم وزن، کم حجم، آماده و سالم است.

در ادامه نکات مهمی در مورد برنامه ریزی غذایی برای بک پکینگ را مشاهده می فرمایید

مواد غذایی کم وزن انتخاب کنید: با انتخاب مواد غذایی کم وزن و فشرده از وزن بار خود بکاهید. غذاهای دهیدراته و منجمد گزینه های خوبی هستند. غذاهایی که بسته بندی حجیم دارند را از بسته اصلی خارج کنید و در کیسه پلاستیکی بریزید تا در کوله جای کمتری بگیرند.

به اندازه کافی غذا بردارید: تخمین بزنید که در روز چقدر کالری می سوزانید، وزن کوله چقدر است و برنامه هایکینگ چقدر سخت و انرژی بر می باشد. اگر می خواهید بعد از سفر هم وزنتان همین باشد، به اندازه کالری هایی که از دست می دهید، مواد غذایی بردارید. به هر حال شما باید همیشه کمی غذای اضافه همراه داشته باشید. امکان دارد برنامه تغییر کند و یا مسیر طولانی تر از تصور شما باشد. اگر هوا سرد باشد، بدن به کالری بیشتری برای گرم ماندن نیاز دارد.

بهترین مواد غذایی برای برنامه های کوهنوردی | همراه با نکات تغذیه ای
بهترین مواد غذایی برای برنامه های کوهنوردی | همراه با نکات تغذیه ای

بر روی ارزش مواد غذایی تمرکز کنید: غذاهایی با پروتئین و کربوهیدرات بالا انتخاب کنید تا انرژی مورد نیاز کوله گردی تامین شود. شما در هر روز از سفر میزان زیادی کالری می سوزانید. بنابراین مواد غذایی سرشار از کالری، پروتئین، فیبر، کربوهیدرات و غنی از املاح معدنی مصرف کنید تا به بدنتان سوخت کافی برسد. غذاهایی که انرژی پایدار دارند، به همان نسبت به شما احساس سنگینی می دهند.

مواد غذایی غنی و مغذی انتخاب کنید: غذاهایی انتخاب کنید که مواد مغذی و کالری زیادی داشته باشند، اما جای زیادی اشغال نکنند. بهترین مواد غذایی برای هایکینگ، آنهایی هستند که نسبت کالری به وزن در آنها بیشتر است.

غذاهای حاضری و آماده تدارک ببینید: بعد از گذراندن یک روز سخت در طبیعت، باید غذای گرم با آماده سازی راحت بخورید. غذاهایی را انتخاب کنید که در یک قابلمه آماده می شوند و نیازی به ظرف و ظروف بیشتر ندارند؛ برای مثال برنج آماده، نودل و غذاهای آماده خشک. چنین غذاهایی سیر کننده هستند و کمتر ظرف کثیف می کنند. همچنین می توانید مقداری از آن ها را برای روزهای بعد نگه دارید.

مصرف لوازم آشپزی را به حداقل برسانید: برای سبک تر کردن بار، باید غذاهایی انتخاب کنید که لوازم زیادی لازم نداشته باشند. برای مصرف غذاهای آماده خشک فقط  به یک کتری نیاز دارید تا آب جوش درست کنید. از همان کتری برای چای صبحانه و نودل هم می توانید استفاده کنید.

غذاهایی تدارک ببینید که دوست دارید: غذاهای آماده و خشک زیادی در بازار وجود دارد. می توانید آنهایی را تهیه کنید که از خوردنشان لذت می برید. بعد از یک روز سخت، خوردن یک غذای راحت و خوشمزه بسیار دلچسب است.

بهترین مواد غذایی برای سفرهای چند روزه

بهترین غذا برای طبیعت گردی، غذای کم وزن، فشرده، سالم و خوشمزه است. در ادامه با مواد غذایی مناسب برای طبیعت گردی و کوله گردی آشنا خواهید شد:

خوراکی های تازه : از آنجا که در طول سفر غذاهای آماده می خورید، شاید بهتر باشد روز اول سفر را با مواد غذایی تازه سپری کنید. میوه ها و سبزیجات تازه می توانند شروع خوبی برای سفر شما باشند.

پنیر : به خاطر برخورداری از پروتئین و کالری بالا، ارزش غذایی هر وعده را افزایش می دهد. پنیرها تنوع زیادی دارند و برای چند روز سالم می مانند.

غذاهای خشک : مثل برنج، نودل و سوپ آماده بهترین گزینه برای هایکینگ هستند. این نوع غذاها جای بسیار کمی در کوله می گیرند. می توان خلاقیت به خرج داد و به آنها سبزیجات خشک، لوبیا و ادویه اضافه کرد.

غذاهای وکیوم شده : به جای استفاده از غذاهای کنسروی سنگین و حجیم، مواد غذایی پیدا کنید که بسته بندی سبک تری داشته باشند. تن ماهی و سالمون وکیوم شده پروتئین بالایی دارند. ضمن آن که به در باز کن هم نیازی نخواهید داشت.

بهترین مواد غذایی برای برنامه های کوهنوردی | همراه با نکات تغذیه ای
بهترین مواد غذایی برای برنامه های کوهنوردی | همراه با نکات تغذیه ای

مواد غذایی خشک شده و منجمد: علیرغم آن که این نوع غذاها قیمت بالاتری دارند، بسیار راحت آماده می شوند. کافی است کمی آب جوش بیاورید و سپس از یک غذای سیرکننده و پر کالری لذت ببرید.

ادویه جات: برخی از غذاهای کوهنوردی بی مزه هستند. با اضافه کردن کمی ادویه به آنها، بیشتر از غذا خوردن لذت ببرید. ادویه های محبوبتان را از خانه بردارید: نمک، فلفل، پودر سیر، ریحان، فلفل تند و دارچین. برای آن که ادویه ها جای زیادی در کوله اشغال نکنند، آنها را در کیسه های کوچک بریزید و بر روی آنها برچسب بزنید.

روغن زیتون: روغن زیتون با برخورداری از میزان زیادی کالری، منبع انرژی است. به تن ماهی، پاستا، نان و برنج روغن زیتون اضافه کنید تا نرم و خوش طعم شوند. اگر می خواهید بارتان سبک باشد، یک شیشه کوچک بردارید و آن را در پلاستیک بپیچید تا نریزد.

فیلتر یا قرص تصفیه کننده آب: هنگامی که برای سفر چند روزه برنامه ریزی می کنید، آنقدر جا ندارید که چند بطری آب در کوله بگذارید. پس بهترین کار برداشتن فیلتر یا قرص تصفیه کننده آب می باشد.

نوشیدنی های انرژی زا: با اضافه کردن نوشیدنی های انرژی زا به آب، الکترولیت بدن افزایش پیدا می کند. در نتیجه احساس شادابی و سرحالی می کنید. می توانید از پودرهای پروتئین نیز استفاده کنید. اضافه کردن پودر پروتئین به آب، انرژی لازم برای کوهنوردی را فراهم می کند.

مواد غذایی پیشنهادی قبل از شروع برنامه هایکینگ

صبح روز سفر، مواد غذایی سیرکننده و سالم بخورید. چه برنامه شما کوتاه باشد و چه بلند، مصرف مواد غذایی پر پروتئین و پر کربوهیدرات به شما کمک می کند که از هر کوهی بالا بروید. در زیر بهترین مواد غذایی که باید قبل از سفر بخورید را ملاحظه می فرمایید:

 • بلغور جو دو سر

جو دو سر سرشار از کربوهیدرات است و انرژی پایدار تولید می کند. اگر می خواهید با دریافت پروتئین، پر انرژی تر شوید، پودر پروتئین و یا کره بادام زمینی به جو دو سر اضافه کنید. بر روی جو دو سر، مغز آجیل و میوه خشک بپاشید و در نهایت روی آن عسل بریزید. صبحانه لذیذ و انرژی زای شما آماده است.

 • تخم مرغ

تخم مرغ منبع پروتئین است و خیلی سریع و راحت آماده می شود. یک تخم مرغ بزرگ 77 کالری و 6 گرم پروتئین دارد. به همین علت بسیار مغذی است. تخم مرغ حاوی مقدار زیادی ویتامین ب و اسید آمینه می باشد که نقش به سزایی در تولید انرژی ایفا می کنند. لوسین اسید آمینه در تخم مرغ به وفور یافت می شود. این ماده مغذی موجبات ریکاوری عضلات را فراهم می آورد و برای تمرین های استقامتی فواید بسیاری دارد. هنگامی که قصد طبیعت گردی طولانی دارید، گنجاندن تخم مرغ در رژیم روزانه می تواند استقامت بدن و قدرت را افزایش  دهد.

در طول سفر می توانید از تخم مرغ های پخته شده و پاستوریزه موجود در بازار استفاده کنید. تخم مرغ های پخته شده وزن کمی دارند و آماده مصرف هستند. اگر ادویه داشته باشید، می توانید یک صبحانه گرم و خوشمزه در طبیعت نوش جان کنید.

 • میوه

میوه هایی که کربوهیدرات بالا و شکر طبیعی خوشمزه دارند، یک میان وعده عالی در سفرهای طبیعت گردی هستند. به جای آب نبات، یک سیب ترد خوشمزه بخورید که 25 گرم کربوهیدرات و 4 گرم فیبر دارد. ضمن آنکه انرژی سیب کم کم آزاد می شود.

 موز یکی از میوه های پر کربوهیدرات، پر پتاسیم و غنی از ویتامین ب 6 است. موز می تواند یک وعده غذایی کامل باشد. موز به اندازه نوشیدنی های کربوهیدرات انرژی زاست و انرژی لازم برای ورزش های استقامتی را فراهم می کند.

زردکوه | بهترین مواد غذایی برای برنامه های کوهنوردی | همراه با نکات تغذیه ای

برای خوردن یک وعده غذایی متعادل قبل از کوهنوردی، به جو دو سر، میوه و ماست یونانی اضافه کنید. ماست منبع فوق العاده ای از پروتئین است و با میوه های پر کربوهیدرات ترکیب خوبی می سازد.

آب میوه ها معمولاً حاوی مقدار زیادی شرکت فرآروی شده هستند. پس میوه تازه گزینه خیلی بهتری است. اگر در یک سفر چند روزه هستید، روز خود را با میوه خشک شروع کنید. میوه خشک افزودنی خوشمزه ای برای جو دو سر محسوب می شود. میوه های خشک یا منجمدی را پیدا کنید که شکر به آنها اضافه نشده باشد. به این ترتیب انرژی به صورت طبیعی بالا می رود و مثل شکر با افت انرژی مواجه نمی شوید.

 • سبزیجات

سبزیجات هم مثل میوه ها حاوی کربوهیدرات هستند. سیب زمینی پر از کربوهیدرات و فیبر می باشد و 50 درصد منگنز مورد نیاز بدن را فراهم می کند. منگنز یک ماده معدنی است که به سوخت و ساز بدن و شکستن کربوهیدرات کمک می کند. سبزیجات دیگری که باید قبل از کوهنوردی مصرف کنید، عبارتند از: هویج، سبزیجات سبز رنگ و چغندر. هویج انتخاب مناسبی برای بک پکینگ های طولانی مدت به شمار می رود. هویج را می توان بدون یخچال برای مدت زیادی نگهداری کرد.

 • کره مغزهای آجیل

کره مغزهای آجیل یکی از منابع غنی پروتئین و فیبر است که مولد انرژی و مقوی عضله است. کره های آجیلی تنوع زیادی دارند: کره بادام، کره گردو و کره کلاسیک بادام زمینی و غیره. کره های آجیلی را می توانید روی نان تست بمالید و یا بر روی جو دو سر بریزید تا ترکیبی بی نظیر از کربوهیدرات، چربی و پروتئین بسازید.

برای کوله گردی های طولانی مدت، کره مغزهای آجیل را با بسته بندی های کوچک و فشرده تهیه کنید. شاید هم دوست داشته باشید از خود آجیل و دانه های روغنی استفاده کنید.

 • گوشت بدون چربی

گوشت های کم چرب مثل گوشت ماکیان و ماهی، پروتئین بالایی دارند. پروتئین یک ماده مغذی است که سوخت و ساز بدن را بالا می برد و به ترمیم عضله کمک می کند. اگر برنامه بک پکینگ طولانی باشد و راه سختی در پیش داشته باشید، عضلات شما به خاطر خوردن گوشت کم چرب از شما تشکر می کنند. نمی توان در سفرهای طولانی از گوشت تازه استفاده کرد. اما می توانید از گوشت های نمک سود شده بوقلمون، سالمون و غیره استفاده کنید.

 • ماکارونی

قبل از شروع برنامه هایکینگ، خوردن یک کاسه ماکارونی آبکش شده برای تامین کربوهیدرات توصیه می شود. ماکارونی را با گوشت بدون چربی و سبزیجات ترکیب کنید تا تعادل برقرار شود. به جای سس های خامه ای و پنیری از چاشنی های ساده تر استفاده کنید و در مصرف ماکارونی زیاده روی نکنید. علیرغم آنکه کربوهیدرات انرژی زیادی تولید می کند، می تواند سنگین کننده و کسل کننده باشد.

مواد غذایی پیشنهادی در طول سفر

اگر قبل از سفر غذای کاملی میل کرده باشید، برای مدت طولانی پر انرژی خواهید بود. به هر حال سوخت گیری در طول سفر هم از اهمیت بالایی برخوردار است. آنقدر مواد غذایی همراه داشته باشد که بتوانید دو ساعت یک بار یک چیز کوچک میل کنید. با رساندن مواد مغذی به بدن، انرژی شما در طول سفر حفظ می شود.

بهترین گزینه برای طبیعت گردی، غذاهای حاضری بدون نیاز به آشپزی هستند. مخصوصاً اگر برنامه هایکینگ چند روزه دارید، از خوردن غذاهای آماده که نیازی به باز کردن کوله و بیرون ریختن وسایل ندارند، لذت خواهید برد. در زیر به چند ماده غذایی ایده آل برای هایکینگ می پردازیم:

زردکوه | بهترین مواد غذایی برای برنامه های کوهنوردی | همراه با نکات تغذیه ای

شیرینی آجیلی: شیرینی آجیلی یا انرژی بار، تکه های فشرده ای از مواد پروتئینی و کربوهیدرات هستند. از شیرینی آجیلی پر ویتامین و سرشار از املاح معدنی استفاده کنید تا به شما نیرو بدهند. دقت کنید که شیرینی آجیلی از مواد طبیعی درست شده باشد و پر شکر نباشد.

آدامس یا ژل انرژی زا: آدامس ها یا ژل های انرژی زا مواد مغذی زیادی دارند و در حین حال فضای زیادی در کوله اشغال نمی کنند. مصرف آدامس هم که بسیار ساده است. آدامس های انرژی زا شبیه به موم عسل هستند و در اغلب موارد با الکترولیت ها و مواد مغذی غنی سازی شده اند. ژل های انرژی زا برای بالا بردن دفعی انرژی در حین کوهنوردی عالی هستند.

میوه و سبزیجات تازه: میوه ها و سبزیجات تازه یکی از بهترین میان وعده ها برای سفرهای یک روزه و یا روز اول سفرهای طولانی محسوب می شوند. چند عدد هویج و کرفس بردارید تا در بالا رفتن از کوه به شما کمک کنند.

میوه و سبزیجات خشک: میوه ها و سبزیجات خشک یا منجمد برای سفرهای چند روزه و گنجایش محدود کوله پشتی فوق العاده هستند. میوه های خشک بدون شکر اضافی، مزه آب نبات می دهند و منبعی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی به شمار می روند. جلبک خشک شده، وزن بسیار کمی دارد و ترد و خوشمزه است.

زردکوه | بهترین مواد غذایی برای برنامه های کوهنوردی | همراه با نکات تغذیه ای

مخلوط آجیل و میوه خشک و شکلات: این مخلوط که با نام تریل میکس شناخته می شود، میان وعده کلاسیک کوهنوردان می باشد. تریل میکس پروتئین و چربی های مفید بدن را تامین می کند. اگر به شیرینی علاقه دارید، مقدار میوه خشک و شکلات را بیشتر کنید. سعی کنید درصد شیرینی شکلات کم باشد. اگر هم زیاد اهل شیرینی نیستید، از همان آجیل و دانه های روغنی استفاده کنید.

آجیل و خشکبار: آجیل و خشکبار حاوی چربی های مفید و مقدار زیادی پروتئین هستند. از آنجا که نسبت کالری آجیل به وزنش زیاد است، یکی از بهترین گزینه ها برای سفرهای چند روزه می باشد. می توانید از بیسکویت های آجیلی استفاده کنید و یا مغزها را در کره بادام زمینی بریزید.

گوشت های فرآوری شده: گوشت های فرآوری شده و نمک سود شده جای کمی می گیرند و سرشار از پروتئین هستند. تنوع گوشت های نمک سود شده، بسیار زیاد است: مرغ، ماهی، بوقلمون، گوشت گوساله و غیره. هر کدام را که می پسندید، انتخاب کنید.

ماهی تن یا سالمون: به جای استفاده از کنسرو، می توانید از ماهی و مرغ وکیوم شده استفاده کنید. اندازه بسته بندی ها معمولاً به شکلی است که برای یک بار استفاده مناسب هستند. این نوع غذاهای وکیوم شده برای بالا بردن پروتئین به کار می روند.

برای خرید تلسکوپ می توانید به فروشگاه زردکوه مراجعه فرمایید.

حمص: حمص سرشار از پروتئین، کالری، فیبر و کربوهیدرات می باشد. حمص یک میان وعده بسیار سالم و  انرژی زاست. حمص را بر روی نان یا تورتیلا بمالید و نوش جان کنید.

پنیر: مثل سایر مواد غذایی پیشنهادی، پنیر سر شار از مواد مغذی و کالری است. پنیر را می توان در کنار سبزیجات، میوه، نان و هر وعده غذایی استفاده کرد. پنیر ارزش غذایی و طعم سایر مواد غذایی را بهبود می بخشد.

غذاهای پیشنهادی برای شام در طول سفر

در پایان  طبیعت گردی و کوهنوردی یک روزه، شما یا به محل کمپ و یا به خانه بر می گردید. اما در برنامه های چند روزه روزها در وسط راه شب می شوند. برای سفرهای چند روزه هایکینگ، غذاهای سیر کننده و سالم برای وعده شام انتخاب کنید تا جان دوباره ای به بدن بدهید و عضلات بازسازی شوند. علیرغم آنکه برای جا دادن مواد غذایی در کوله با محدودیت مواجه هستید، می توانید با طبخ یک غذای گرم بر روی آتش از خوردن شام بعد از یک روز سخت لذت ببرید.

ما چند پیشنهاد برای وعده های شام داریم:

نودل یا برنج : نودل و برنج خیلی سریع و راحت آماده می شوند. نودل همیشه به عنوان یک وعده غذایی در برنامه های هایکینگ استفاده می شود. برنج گزینه دیگری است که می توان با سبزیجات و چاشنی های مختلف آن را سرو کرد. نودل و برنج منبع کربوهیدرات هستند و دور ریز ندارند. ضمن آن که آماده سازی و خوردن نودل و برنج به وسایل زیادی نیاز ندارد.

سوپ آماده : سوپ های آماده با تنوع بالا در بازار موجود هستند. این سوپ ها به راحتی با ریختن کمی آب جوش آماده می شوند. سوپ هایی که عصاره گوشت دارند، از پروتئین و سدیم بیشتری برخوردارند.

سبزیجات خشک شده : سبزیجات خشک شده برای افزودن ویتامین و مواد معدنی به وعده های غذایی سفر عالی هستند. می توانید سیزیجات خشک شده را به نودل، برنج و سوپ اضافه کنید تا خوش طعم تر و سالم تر شوند.

عدس : عدس منبع پروتئین، فیبر و آهن می باشد و می توان آن را با برنج ترکیب کرد.

لوبیای پخته شده : برای این که بارتان سبک باشد، از کنسرو استفاده نکنید. می توانید لوبیاهای کنسروی را در کیسه نایلونی بسته بندی کنید. لوبیا سرشار از پروتئین و مواد مغذی است و می تواند به عنوان پایه در یک وعده غذایی کامل به کار برده شود.

غذاهای آماده خشک : این نوع غذاها اکثراً به صورت تخصصی برای طبیعت گردی و کوهنوردی تولید می شوند، قیمت بالایی دارند. اما حمل آنها بسیار راحت است، به سادگی آماده سرو می شوند و از تنوع بالایی برخوردارند.

مواد غذایی پیشنهادی برای بعد از سفر

هنگام ورزش یا طبیعت گردی بدن از ذخایر کلیگوژن استفاده می کند تا بتواند انرژی لازم را تامین نماید. برخی از پروتئین های موجود در عضله، هنگام انجام فعالیت های ورزشی در هم می شکنند. بعد از اتمام ورزش یا طبیعت گردی، بدن باید ذخیره گلیکوژن و پروتئین عضله را احیا کند. مصرف بعضی از مواد غذایی بعد از فعالیت های بدنی، فرآیند احیا را تسریع می بخشد و به بدن کمک می کند تا خودش را بازسازی کند.

بعد از فعالیت بدنی، باید از مواد غذایی پر کربوهیدرات و پر پروتئین تغذیه کرد. خوردن غذاهای پر پروتئین، اسید آمینه مورد نیاز برای بازسازی پروتئین عضلات را فراهم می کند. غذاهای پر کربوهیدرات هم به احیای ذخایر گلیکوژن کمک می کنند. مصرف کربوهیدرات برای فعالیت های استقامتی مثل برنامه های طولانی هایکینگ بسیار مهم است. به این ترتیب بدن می تواند گلیکوژن و پروتئین از دست رفته اش را دوباره جذب کند. پس 45 دقیقه بعد از فعالیت بدنی سخت، حتماً پروتئین و کربوهیدرات به بدن برسانید.

وقتی برنامه هایکینگ شما یک روزه باشد، دستتان برای انتخاب خوراکی بازتر است. دیگر نگران جا گرفتن وسایل و خوراکی ها در کوله نیستید. مواد غذایی توصیه شده برای بعد از سفر، عبارتند از:

 • برنج یا ماکارونی
 • جو دو سر
 • سیب زمینی
 • سبزیجات با برگ های سبز
 • گوشت بدون چربی
 • ماست یونانی
 • پنیر
 • آجیل و کره مغزهای آجیل

می توانید غذای بعد از سفر را در یک کلمن و درون ماشین بگذارید. همچنین می توانید در رستوران و یا در خانه غذای بعد از سفر را میل کنید. فقط مواظب باشید گول همبرگر فروشی های پر زرق و برق را نخورید؛ خوردن غذای سالم و سیرکننده حس خیلی بهتری به شما می دهد.

با تور سفر کنید

اگر نمی خواهید خودتان را با جزییات و برنامه ریزی های جور واجور خسته کنید و در عین حال بیشترین استفاده را از یک برنامه هایکینگ ببرید، با تور سفر کنید. لوکیشن مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس دنبال آژانسی بگردید که برای آنجا تور برگزار می کند. کافی است ثبت نام کنید و هزینه را پرداخت کنید. تورها هر چیزی که لازم باشد با خود ببرید را اعلام می کنند. آنها طبیعت را می شناسند و به خوبی شما را راهنمایی می کنند. تورهای طبیعت گردی برنامه غذایی مدونی دارند و با توجه به سلیقه مسافرین غذاهای متنوعی ارائه می کنند.

منبع