تا حالا شده برای کوهنوردی کفشی بپوشید که اصلا راحت نباشد؟ اگر این اتفاق افتاده، حتماً پاهایتان تاول زده و درد کشیدید و صد البته که از کوهنوردی لذت نبردید. پیدا کردن یک کفش کوه مناسب، نکته بسیار مهمی است. کفش کوه باید آنقدر راحت باشد که در حین کوهنوردی و طبیعت گردی اصلاً پا را اذیت نکند.

انتخاب کفش مناسب با توجه به مسیر پیاده روی

کفش مناسب برای کوهنوردی را چگونه انتخاب کنیم؟ | معرفی فاکتورهای مهم یک کفش کوهنوردی

برای کوهنوردی های ساده، کفش های تریل Trail را انتخاب کنید. کفش تریل، کفش کوهنوردی سبکی است که بیشتر شبیه به کتانی و کفش راحتی است اما مقاومت بیشتری نسبت به آنها دارد. کفش تریل برای مسیرهای هموار مناسب است که مثل کوه از آنها بالا نمی روید. اگر از آن دسته آدم هایی هستید که هر از چندی هوس کوهنوردی می کنند، این کفش برای شما مناسب می باشد. اما اگر برنامه دارید که به طور جدی به کوهنوردی بپردازید و مچ پای شما نیاز به محافظت دارد، باید به سراغ کفش کوه های مقاوم تر بروید.

اگر دونده هستید، کفش های تریل رانر هم گزینه خوبی هستند. این نوع کفش، آج های نرمی دارد اما چسبندگی خوبی ایجاد می کند.

انتخاب کفش کوه برای نیمه حرفه ای ها

نیم بوت های کوهنوردی معمولاً آج های زمخت تری نسبت به کفش های پیاده روی دارند. همچنین نیم بوت ها ساق دارند و از مچ پا محافظت می نمایند. نیم بوت ها در وزن های مختلفی تولید می شوند و برای شرایط متفاوتی مناسب هستند.

نیم بوت های کوهنوردی سبک برای مسیرهای ساده، بهخترین انتخاب هستند. همچنین اگر باری که حمل می کنید، سنگین نیست؛ از نیم بوت های سبک استفاده کنید. علیرغم آنکه این نیم بوت ها ساق دارند، به اندازه نیم بوت های سفت و سخت کوهنوردی از مچ پا محافظت نمی کنند.

نیم بوت های سنگین­تر: مناسب برای مسیرهای سخت تر

کفش کوه هایی که وزن بیشتری دارند، اصولاً از ساق های ضخیم تر، آج های زمخت تر و ایمنی بیشتری برخوردار هستند. این نوع نیم بوت ها، سنتی ترین نوع کفش کوهنوردی هستند و شما باید برای مسیرهای مشکل و یا پیاده روی های غیر معمول از آنها استفاده کنید. نیم بوت های سنگین برای مواقعی که بار زیادی دارید، مناسب می باشند.

به خاطر داشته باشید که هر چه نیم بوت های شما مستحکم تر باشد، دوام بیشتری دارد. کمی زمان می برد تا کفش های این چنینی در پا جا بیفتند و شما احساس راحتی کنید.

کفش مناسب برای کوهنوردی را چگونه انتخاب کنیم؟ | معرفی فاکتورهای مهم یک کفش کوهنوردی

انتخاب کفش های تخصصی تر در مواقع لزوم

برای کوهنوردی در شرایط مختلف، کفش های مختلفی هم نیاز دارید. اگر می خواهید کوهپیمایی کنید، کفش های سبک پیاده روی را فراموش کنید. کفش های سبک، آنطور که باید و شاید از پای شما محافظت نمی کنند.

برای مسیرهای دشوار در کوه، شما به به نیم بوت های مخصوص کوهنوردی نیاز دارید که چسبندگی بیشتر و آج های زمخت تری  دارند.

همینطور اگر قصد دارید سنگ نوردی کنید، باید از کفش هایی که به این منظور تولید می شوند، استفاده کنید. کفش های سنگ نوردی بیشتر به سطح می چسبند. معمولاً این نوع کفش ها دارای آج های پلاستیکی هستند که اصطکاک بیشتری تولید می کنند.

اندازه کفش باید دقیق باشد

 جوراب بپوشید. هنگامی که قصد امتحان کردن کفش کوه دارید، باید همان جورابی را به پا کنید که در زمان کوهنوردی استفاده می کنید. با جوراب های دیگر، کفش جور دیگری در پا جا می گیرد. جوراب راحت انتخاب کنید. جوراب های نرم و حوله ای برای کوهنوردی مناسب ترند.

بهتر است جنس جوراب طوری باشد که رطوبت و تعریق را از خود خارج کند. از جوراب های پنیه ای استفاده نکنید؛ چون برای مدت زیادی مرطوب باقی می مانند. جوراب های پشمی  یا بافته شده از الیاف مصنوعی بهترین گزینه ها هستند. اطمینان حاصل کنید که جوراب پای شما را به راحتی و به نرمی در بر بگیرد. حتما شما هم دلتان نمی خواهد که جوراب در پایتان لق بزند. بهتر است در تابستان از جوراب های معمولی و در زمستان از جوراب های ضخیم تر استفاده کنید. از جوراب های بی درز یا با درز نازک استفاده کنید تا درز به پا ساییده نشود.

از کفش سایز بزرگتر نترسید

احتمالاً دوست دارید کفشی تهیه کنید که کاملا سایزتان باشد اما باید بدانید بد نیست کفش کوهنوردی نیم سایز یا حتی یک سایز بزرگتر باشد؛ خصوصاً اگر به پوشیدن جوراب های ضخیم عادت دارید. سایزهای مختلف را امتحان کنید تا مناسب ترین سایز را پیدا کنید.

زردکوه | کفش مناسب برای کوهنوردی را چگونه انتخاب کنیم؟ | معرفی فاکتورهای مهم یک کفش کوهنوردی

اگر امکانش را دارید، پای خودتان را اندازه بگیرید. فروشگاه های معتبر معمولاً برای اندازه گیری پا وسایلی دارند. نکته دیگر این است که هنگام کوهنوردی های طولانی مدت پا ورم می کند؛ بنابراین کفشی که یک سایز بزرگتر باشد، در کل انتخاب هوشمندانه تری است.

برندهای مختلف را امتحان کنید

هر برند قالب خاص خودش را دارد. پای هیچ کس هم شبیه به پای کس دیگری نیست. بنابراین دریافتن این که چه برندی برای شما راحت تر است، اهمیت دارد. در واقع امکان دارد قالب یک برند کاملاً برای شما مناسب باشد، در حالی که قالب برند دیگر اصلاً در پای شما ننشیند. باید مطمئن شوید که در حین گام برداشتن، کفش به خوبی و به درستی در پای شما جا گرفته است.

تنگی و گشادی کفش را بررسی کنید

نیم بوت باید به خوبی در پای شما جا بگیرد اما نباید زیاد کیپ باشد. اگر پایتان را از مچ حرکت بدهید و انگشتان را به طرف بالا بیاورید، کفش نباید مانع شود. اگر کفش پاشنه پا را به خوبی در بر نگیرد، پوستتان تاول می زند. هنگامی که بند کفش باز است، باید فضایی در حدود نیم اینچ در پشت پا آزاد باشد.

یکی از بهترین راه های تست کردن کفش، پوشیدن کفش بدون جوراب است. اگر فروشگاه این اجازه را به شما نمی دهد از جوراب های نایلونی استفاده کنید. بعد دقت کنید که آیا قسمتی از کفش پای شما را می زند یا خیر.

زردکوه | کفش مناسب برای کوهنوردی را چگونه انتخاب کنیم؟ | معرفی فاکتورهای مهم یک کفش کوهنوردی

اطمینان حاصل کنید که کفش پایتان را اذیت نمی کند

اگر هنگام تست کردن کفش احساس کردید که کفش به پایتان فشار می آورد، شک نداشته باشید که در حین کوهنوردی نمی توانید کفش را تحمل کنید. هنگام تست کردن کفش، انگشتان پا را تکان بدهید. جلوی کفش نباید آنقدر تنگ باشد که انگشتان تحت فشار باشند. هنگامی که بندهای کفش بسته شده اند، نباید نوک انگشتان به جلوی کفش برخورد کند.

حتماً کمی قدم بزنید

تست کردن کفش در حالت ثابت و ایستاده، نشان دهنده راحتی کفش نیست. کمی راه بروید و برگردید و ببینید چه احساسی دارید. پاشنه پا نباید از کشف بیرون بیفتد و بلغزد.

سبک ترین کفش را انتخاب کنید

قطعاً شما به کفشی نیاز دارید که به اندازه کافی مستحکم باشد. اما هرچه نیم بوت سنگین تر باشد، در آخر روز بیشتر احساس خستگی می کنید. دقت کنید که برای شما چه کفشی مناسب تر است: کفش سبک یا سنگین.

تست فشار بگیرید

کفش را برعکس کنید و تلاش کنید با انگشتانتان آج ها را فشار بدهید. اگر به راحتی فرو رفت، بسیار نرم می باشد. می توانید آج کفش را بپیچانید. اگر آج پیچانده شد، باز هم بسیار نرم است.

نیم بوت های نرم، نمی توانند به خوبی از پا محافظت کنند. برای مسیرهای طولانی و بیراهه ها کفش هایی که آج زمختی دارند، مناسب هستند. آج های زمخت نمی گذارند که تیزی ها و برآمدگی ها را زیاد احساس کنید.

به نیم بوت های ضدا آب جدی تر فکر کنید

 داشتن نیم بوت ضد آب برای طبیعت گردی و کوهنوردی الزامی نیست، اما اگر از آنهایی هستید که دائماً در طبیعت هستند، نیم بوت ضدا آب تهیه کنید. پاهای خیس مشکلات زیادی به وجود می آورند. خیس بودن پا سبب تاول زدن پوست و سپس درد و عفونت می شود.

کفش هایی که از مواد ضدآب ساخته شده اند را انتخاب کنید. ضد آب کردن موادی که از ابتدا ضد آب نیستند، فایده ندارد. به جنس هایی رو بیاورید که ضدآب هستند یا می توان آنها را ضدآب کرد؛ مثلاً چرم. اگر کفش ضدآب نباشد، می توانید با مالیدن موم عسل به روی آن، کفش را ضدآب کنید.

اگر در حال حاضر بوت هایی دارید که ضد آب نیستند، جوراب ضدآب تهیه کنید.

همچنین شما می توانید لوازم کوهنوردی را با بهترین قیمت از فروشگاه زردکوه تهیه فرمایید.

منبع