پدل بورد چیست | آب عنصر حیات بخش طبیعت و بخصوص بشر، علاوه بر رفع نیاز زندگی برای همه گونه های جانوری نشاط آور و فرح بخش است. انسان نیز از دیرباز همواره در تلاش بوده تا این مایع حیات را در اختیار خود درآورده و از آن بهره ببرد. پدل بوردینگ ایستاده یا به اختصار SUP یکی از راه هایی است که کمتر ا چهار دهه است انسان برای تفریح بیشتر و رفع میل غریضی خود به آب اختراع کرده.

پدل بوردها درمیان ورزشکاران، ماهیگیران، غواصان و انواع افراد ماجراجو از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. اما آیا شما با این وسیله و انواع آن آشنایی دارید؟

ابزار اولیه!

خبر خوب این است که برای پدل بوردینگ، برخلاف سایر رشته های ورزشی تخصصی ورزشی، شما به ابزار متفاوت و زیادی نیاز نخواهید داشت!!

شاید حتی برای پدل بوردینگ یک بورد و پارو نیز برای شما کافی باشد، اما یک ست کامل بورد شامل سوت نجات، درایبگ، جلیقه و گیره اتصال بورد هم میشود.

پدل بورد چیست ؟

پدل بورد، یا تخته موجب سواری یک قطعه بلند و باریک است که برای مصارف گوناگون و دریانوردی، رودخانه و حتی دریاچه نوردی استفاده میشود. پدل بوردهای اولیه از چوب های نازک و مقاوم ساخته میشدند، عموما وزن بالایی داشتند و بخاطر شکل سخت و یکپارچه آنها از سهولت حمل کمتری برخوردار بودند. در نقطه مقابل پدل بوردهای امروزی، عموما بادی هستند و میتوانند در ابعاد کوچک چمع شوند. این پدل بوردها به علت وجود فضای خالی و استفاده از چگالی پایین هوا، دارای وزن بسیار کمتری نسبت به انواع چوبی هستند، از این رو حمل آنها بسیار ساده بوده و از محبوبیت بیشتری در میان علاقه مندان این حرفه بخوردارند.

انواع پدل بوردها

پدل بوردها هم مانند انواع لوازم تخصصی دیگر انواع مختلفی دارند، و هرکدام برای کار بخصوصی طراحی شده اند، در ادامه 4 نوع محبوب پدل بوردها را معرفی میکنیم و شما بر اساس نیازتان قادر خواهید بود یکی از این انواع را انتخاب کنید.

پدل بورد چیست و راهنمای انتخاب بهترین پدل بورد
پدل بورد چیست

پدل بوردهای مناسب موجب سواری:

این پدل بوردهای معمولا کوتاه تر بوده و دارای دماغه باریک ترین نسبت به باقی پد ها هستند. از طرف دیگر دنباله این پدل بوردها، دارای شکل منحنی و ضخیم تری است. این نوع از پدل ها بهترین انتخاب شما خواهد بود اگر صرفا قصدتان از SUP بوردینگ سواری و چرخ زدن روی سطح آب است. دماغه تیز این بوردها به شما امکان میدهد راحت تر موج هارا بشکافید و روی سطح دریا براحتی تکان بخورید، از سوی دیگر این نوع از پدل بوردها دارای کمترین سرعت در میان سایر پدلهاست و براحتی روی آب تکان میخورد.

پدل بوردهای همه کاره

این نوع از پدل ها همانطور که از اسمش پیداست برای استفاده های روزمره و همه جایی مناسب هستند. معمولا دارای ضخامت بیشتر، طول و عرض بزرگتر و دماغه و دمبالچه پهن و منحنی هستند. استفاده از این نوع پدل بورد در همه شرایط ممکن است و خصوصا برای افراد مبتدی استحکام و ثبات لازم را روی آب فراهم می‌آورد. بعضی از انواع این پدل ها امکان اتصال بادبان را دارند و میتوانید بدون پارو از آن استفاده کنید.

پدل برد آبهای آرام

این پدل خصوصا برای آبهایی آزاد و آرام طراحی شده که از موج و نا همواری برخوردار نیستند، شما به راحتی با این پدل بورد میتوانید در آب حرکت کنید، خصیصه اصلی این نوع از پدل بورد ثبات آن روی آب و دقت در حرکت است، شما به وسیله این پدل بورد میتوانید روی آب ساکن باشد و در یک نقطه به فعالیت بپردازید.

پدل بردهای سرعتی

این نوع از پدل بورد هم برای فعالیت های مسابقه ای و ورزشی سنگین طراحی شده، استفاده از آنها به خاطر باریک بودن شکل بدنه سخت تر از باقی پدل بوردهاست، و در عین حال میتوانید با آن به سرعتی چند برابر باقی پدل ها دست پیدا کنید.

چه فعالیتی با پدل بورد میتوانم انجام دهم؟

دامنه فعالیت های تفریحی که میتوانید با پدل بورد خودتان انجام دهید از فعالیت های ریلکسیشن مانند یوگا روی آب تا فعالیت های پر هیجان مانند موج سواری است.

پدل بورد چیست و راهنمای انتخاب بهترین پدل بورد

جالب است بدانید یکی از پر طرفدارترین شاخه های یوگا در دنیا، پدل بورد یوگا است که بردهای مخصوص خود را دارد و البته که میتوانید روی انواع برد خصوصا بردهای همه کاره پدل بوردینگ امتحان کنید.

همچنین پدل بوردینگ نه تنها برای ما انسانها، بلکه برای حیوانات هم بسیار لذت بخش و دوست داشتنی است و آنها را به هیجان می آورد.

شما همچنین می توانید برای خرید لوازم کوهنوردی به وبسایت زردکوه مراجعه فرمایید.