برای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد آپولو 11، تصمیم گرفتیم تا 11 فیلم واقع گرایانه در مورد فضا و فضانوردی را به علاقه مندان معرفی کنیم. پف فیل و تخمه آماده کنید و نگاهی به فهرست زیر بیاندازید:

Arrival (2016)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز

 در فیلم Arrival یک زبان شناس به نام لوییز بنکس (امی آدامز) و یک فیزیکدان به نام یان دونلی (جرمی رنر) از سوی ارتش استخدام شدند تا با هفت پاها ارتباط برقرار کنند و از آنها بپرسند از زمین چه می خواهند. این فیلم نامزد دریافت 8 جایزه شد که شامل Best Picture  و  Rotten Tomatoes می شد. Arrival فیلمی با محوریت زبان است که یک اتفاق متحیرالعقول را پوشش می دهد. این فیلم در مورد آدم فضایی ها و برای کسانی که از آدم فضایی ها دل خوشی ندارند، ساخته شده است.

October Sky (1999)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز

برای اهالی شهر ویرجینا، اسپوتنیک یک نماینده از شوروی بود یا فضاپیمایی که برای انجام آزمایشات استفاده می شد. برای هومر هیکام و همکارانش اسپوتنیک روزنه امیدی بود تا به کمک ماهواره ها بتوانند زندگی خود را تغییر دهند. در میان ریل های قطار در هم شکسته، قطعات موشک، پرتاب موشک های دست ساز از سکوهای مخوف، رابطه دوستانه متخصص ساخت موشک، وارنر ون بورن، هیکام و سایر رفقا برجسته شده است. دوستان بی ربطی که در آن شهر مرده با ذخیره کم ذغال سنگ به جای تسلیم شدن به آسمان امید بسته اند. فیلم October Sky بر اساس داستان واقعی هیکام و کار کردن او در ناسا ساخته شده است. در این فیلم تلاش هومر برای رفتن به فضا در کنار رابطه غیر قابل تغییر با پدر معدنچی اش به زیبایی به تصویر کشیده شده است. این فیلم به عنوان الهام بخش ترین و انگیزاننده ترین فیلم منتشر شده تا قبل از سال 2005 برای 100 فیلم برتر انیستیتو فیلم آمریکا نامزد شد. فیلم October Sky قطعاً یکی از فیلم های محبوب علاقه مندان به فضا خواهد بود.

Gravity (2013)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز

سندرم کسلر در مدار زمین کم هالیوود با بازی سندرا بولاک، جورج کلونی درمان می شود. فضانوردان تعمیرکار هابل در میان ریسه ای از زباله های فضایی مربوط به یک موشک ضد ماهوار روسی گیر می افتند. مدار زمین به دلیل پر شدن از زباله ها شبیه به پارکینگ های اسقاط ماشین شده است. علیرغم آن که در فیلم Gravity گاف های زیادی داده شده و حتی قوانین فیزیک به درستی رعایت نشده، این فیلم از محبوبیت زیادی برخودار است. از آنجا که این فیلم یک درامای میخکوب کننده است و  انزوا، ترس و تلاش برای نجات جان را به خوبی نمایش داده، منتقدین هم طرفدارش هستند. فیلم Gravity هفت جایزه اسکار را از آن خودش کرده است.

Contact (1997)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز
قدیمی ترین فیلم فضا نوردی نوین

برای چندین دهه، ستاره شناسان آسمان را اسکن می کردند تا امواج رادیویی از سایر تمدن ها به دست بیاورند. اگر واقعاً چیزی پیدا میکردند، چه اتفاقی می افتاد؟ داستان فیلم کانتکت همین است. در این فیلم جودی فاستر نقش الی ارووی ستاره شناس را بازی می کند. او از بچگی به دنبال پیدا کردن امواجی از آدم فضایی هاست و هشدارهای دیگران  مبنی بر زیر پا گذاشتن سوگندهای علمی را جدی نمی گیرد. بالاخره او سیگنال های فرازمینی پیدا می کند و تلاش می کند با رمزگشایی سیگنال با فرستنده آن از ستاره وگا ارتباط برقرار کند. این فیلم بر اساس رمانی که توسط کارل ساگان نوشته شده ساخته شده است. در این رمان شخصیت ارووی از روی زندگی واقعی  ستاره شناس جیل تارتر نوشته شده است.

Hidden Figures (2016)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز

همانطور که از نام این فیلم پیداست، داستان در مورد اشباح نامرئی است. این داستان را کاترین جانسون، دوروتی واگن و مری جکسون که از کارمندان ناسا هستند، تعریف می کنند. آنها سهم اساسی در انجام محاسبات برای فرستادن جان گلن و برگردندان او به زمین داشتند. این سه زن آفریقایی آمریکایی و خیلی از همکارانشنان بعد از فائق شدن بر تبعیض های نژادی و جنسیتی، سکوهای پرتاب و اعداد ضروری را برای برنامه عطارد محاسبه می کردند. با آن که به اندازه فضانوردان مشهور نیستند اما برای رسیدن به مدار کمک شایانی می کنند. در میان قهرمانان ناسا، رییسش در Hidden Figures Way قرار دارد. نرم افزار تایید هویت در ویرجینای غربی هم نام کاترین جانسون را نمایش می دهد.

First Man (2019)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز

رایان گاسلینگ نقش نیل آرمسترانگ را بازی می کند. First Man یک زندگینامه درام است که بر اساس کتاب جیمز آر هانسن ساخته شده است. این فیلم جایزه بهترین جلوه های ویژه را برنده شده است. در این فیلم زندگی آرمسترانگ از تست پرواز فضانورد X-15 در سال 1961 تا آپولو 11 به تصویر کشیده شده است.

علیرغم تمرکز فیلم بر زندگی کاری یک فضانورد، لحظه های غم انگیز از دست دادن دختر دو ساله و دوستان صمیمی به نام های الیوت سی و اد وایت هم روایت شده است. در این فیلم خطرات و مشکلاتی که برای فضانورد، خانواده و همسرش پیش می آید نیز نمایش داده می شود.

Interstellar (2014)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز

Interstellar  فیلم هیجان انگیزی از کریستوفر نولان با بازی متیو مک کافی است. در این فیلم یک فضانورد که دیگر به کشاورزی مشغول شده، استخدام می شود تا جایی برای زندگی آدمهای روی زمین پیدا کند. آنها می خواهند جمعیتی را که می خواهند جانشان را از طوفان های شن نجات دهند را به جای دیگری منتقل کنند. همه چیز در مورد آینده بشر روی زمین است. ناسا مخفی می شود و به کودکان می گویند عملیات های آپولو کاملاً کذب بوده است. این فیلم علمی تخیلی مسحورکننده برنده جایزه اسکار برای جلوه های ویژه شد. همچنین از این فیلم برای نحوه نمایش کرمچاله ها، سیاه چاله ها و نظریه نسبیت تقدیر به عمل آمد.

The Right Stuff (1983)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز

 فیلم درام  و تاریخی The Right Stuff بر اساس کتاب تام ولف ساخته شده است. داستان فیلم مقایسه پروازهای تستی چاک ییگر و سایر خلبانان بر فراز صحرای کالیفرنیا و بزرگداشت فضانوردان پروژه مرکوری است. در این فیلم تست ها و معاینات سخت پزشکی که بر روی فضانوردان انجام می شود، به نمایش درآمده است. هچنین این فیلم قصد برجسته کردن خطرات تهدیدکننده برای فضانوردان را دارد.

البته این فیلم از سوی فضانوردان واقعی پروژه مرکوری به علت دقیق نبودن رویدادهای تاریخی مورد انتقاد قرار گرفت. اما منتقدین فیلم با آن که جوابی برای فروش پایین فیلم ندارند، آن را تحسین می کنند. فیلم Right Stuff نامزد دریافت هشت جایزه شد و جایزه صداگذاری، جلوه های سمعی و تدوین را از آن خود کرد.

2001: A Space Odyssey (1968)

11 فیلم که علاقه مندان به فضا باید ببینند | از سال 1990 تا به امروز
یکی از بهترین فیلم های مرتبط با فضا

فیلم هیجان انگیز و تاثیرگذار ادیسه فضایی توسط استنلی کوبریک ساخته شد و سال ها طول کشید تا این پروژه به پایان برسد. ادیسه فضایی از منشا پیدایش بشر شروع می شود و به آدم فضایی ها می رسد. این فیلم در زمان خودش بی نظیر بود. در این فیلم آینده جهان، ایستگاه های فضایی گردان، شاتل Pan Am، عملیات سیاره مشتری، مونولیت سیاه اسرارآمیز و کامپیوتر قاتل به تصویر کشیده شده اند. بر اساس کتاب جدید مایکل بنسون، کوبریک می خواسته مونولیت شفاف باشد اما حاصل کار یک سنگ شفاف سبز رنگ شده و در نهایت تصمیم میگرد مونولیت سیاه رنگ باشد. با آن که برخی از قسمت های فیلم تاریخ مصرف گذشته هستند، این فیلم همچنان یک شاهکار سینمایی به شمار می رود.

The Martian (2015)

فیلم فضا
فیلم مارتیان در باب فضا نوردی

بیدار شدن دور از همه کسانی که می شناختید و مجبور بودن به کاشت سیب زمینی در مدفوع خود برای زنده ماندن روی زمین هم یک فاجعه است چه برسد به مریخ. این همان چیزی است که در فیلم برای مارک واتنی (مت دامون) فضانورد اتفاق می افتد. یک طوفان غبار سهمگین باعث می شود آنها در کره مریخ گیر بیفتند. بر اساس کتاب اندی ویر، واتنی انتخاب می شود تا فکری بکند و تیم را از این وضعیت نجات دهد. به دلیل داشتن خط داستانی جذاب و نکات دقیق علمی، The Martian برای هفت جایزه اسکار نامزد شد و یکی از 10 فیلم برتر سال 2015 در انیستیتو فیلم آمریکا شناخته شد.

شما می توانید برای خرید تلسکوپ به فروشگاه زردکوه مراجعه فرمایید.

Apollo 13 (1995)

«هاتسون، ما یک مشکل داریم.» این جمله دقیقاً همان جمله ای نیست که جیم لاول بعد از انفجار آپولو 13 در راه ماه به زبان آورد. جمله دقیق این بود:«هاتسون ما یک مشکل داشتیم.» اما جمله ای که در فیلم گفته شد، به تکیه کلام مردم تبدیل شد. جمله شکست یک گزینه نیست. هم از همین فیلم مشهور شد. مهندس پرواز، جین کرانز، چند سال بعد که زندگینامه اش را نوشت، اسم آن را شکست یک گزینه نیست. گذاشت. جدا از نادرستی دیالوگ های فیلم، آپولو 13 بسیار واقعی و نزدیک به زندگی حقیقی لاول ساخته شده است. فرد هریس، لاول و جک سویجرت فضاپیمای در هم شکسته خود را با کمک کرانز به زمین برگرداندند. درام ترین بخش فیلم نشان می دهد در حالی که عملیات آپولو 11 می توانست موفقیت آمیز باشد، باقی مانده آپولو 13 یکی از چیزهای خوشحال کننده برای ناساست.

منبع