کاهش وزن، بهبود وضعیت سلامت و ازدیاد طول عمر یک راه دارد که آن هم بسیار ساده است. حتی نوزادانی که تازه راه افتاده اند هم می توانند آن را انجام دهند. تنها کاری که باید بکنید این است که یک پا را جلوی پای دیگر بگذارید و این کار را تکرار کنید. به گفته دکتر ملینا بی. جمپلیس شما باید روزی 30 دقیقه پیاده روی کنید. می توانید پیاده به محل کار بروید، با یک دوست پیاده روی کنید و یا در برنامه های پیاده روی گروهی شرکت کنید. پیاده روی می تواند فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد. پیاده روی موجب تیز شدن ذهن و شادی قلب می گردد.

مزایای پیاده روی
مزایای پیاده روی

دکتر جمپلیس می گوید:«پیاده روی، اولین چیزی است که من به بیمارانم توصیه می کنم. چون پیاده روی به چیز خاصی نیاز ندارد. اگر یک جفت کفش نرم و راحت داشته باشید، می توانید پیاده روی کنید. پیاده روی تاثیر بسیار مثبتی بر روی سلامت روان و جسم دارد.» با نیم ساعت پیاده روی در روز کمک شایانی به سلامتی خودتان می کنید. نیم ساعت، یعنی کمتر از زمانی که در طول روز به گوش دادن به موسیقی اختصاص می دهید.

  1. پیاده روی به شما روحیه می دهد

خوردن یک تکه شکلات تلخ می تواند یک روز سخت کاری را جبران کند، اما پیاده روی یک استراتژی بدون کالری است که می تواند خستگی را از تن شما بیرون کند.

تحقیقات نشان می دهد که پیاده روی منظم، سیستم عصبی را تقویت می کند و به تدریج از خشم و پرخاشگری افراد کاسته می شود. بهتر است در نور روز و در فضای سر سبز پیاده روی کنید. به این ترتیب بر افسردگی های فصلی که در ماه های سرد سال بروز پیدا می کنند هم غلبه می کنید.

اگر برای پیاده روی همراه داشته باشید، حس همدلی به شما دست می دهد و شادتر می شوید. همراه می تواند همسر، دوست، همسایه و یا هر کسی باشد.

کالری می سوزانید و وزن کم می کنید

این مزیت پیاده روی بر کسی پوشیده نیست اما قطعاً خوشحال کننده است. اگر پیاده روی را ادامه دهید، کم کم متوجه می شوید کمر شلوارتان گشاد شده و شلوار در تنتان لق می زند. ممکن است خودتان را وزن کنید و ببینید وزنتان تغییری نکرده اما پیاده روی سبب می شود بدن به انسولین بهتر پاسخ بدهد و در نهایت چربی های شکم آب بشوند.

مزایای پیاده روی
مزایای پیاده روی

آریل لاسوولی، مربی بدنسازی در نیویورک، معتقد است پیاده روی روزانه راحت ترین و بی دردسرترین راه برای به حرکت درآوردن چربی ها و پیکرتراشی طبیعی است. پیاده روی روزانه سوخت و ساز بدن را بالا می برد و کالری های اضافی را می سوزاند. پیاده روی روزانه از تحلیل رفتن عضلات بر اثر بالا رفتن سن نیز جلوگیری می کند. تازه لازم نیست برای پیاده روی حتماً به باشگاه های گران قیمت بروید و روی جدیدترین تردمیل ها راه بروید. کافی است مسیر خانه تا محل کار یا قسمتی از آن را پیاده روی کنید.

راز پیاده روی و کم کردن وزن در پیاده روی اینتروال است. مایکل استاتن، مربی و نویسنده مطالب ورزشی می گوید:«پیاده روی اینتروال آغازگر فرآیند سوختن کالری هاست. برای اضافه کردن پیاده روی اینتروال به پیاده روی معمولی خود، سه دقیقه گرم کنید. سپس برای 25 دقیقه، 1 دقیقه با سرعت زیاد و یک دقیقه با سرعت متوسط پیاده روی کنید. منظور از سرعت متوسط این است که اگر به سریع ترین و پرقدرت ترین حالت 10 امتیاز بدهیم، باید به حالت متوسط 6 امتیاز بدهیم. اگر می خواهید پیاده روی را ادامه دهید، 2 دقیقه استراحت کنید.»

پیاده روی خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد

آمار و ارقام حیرت انگیز است. انجمن دیابت آمریکا می گوید پیاده روی میزان قند خون را پایین می آورد و در کاهش خطر ابتلا به دیابت تاثیر بسزایی دارد. محقیقن دانشگاه بولدر کلرادو و دانشگاه تنسی دریافته اند که پیاده روی می تواند فشار خون را تا 11 درجه پایین بیاورد و همچنین احتمال سکته را 20 تا 40 درصد کاهش دهد. یکی از مقالات معتبر مجله نیوانگلند مدعی شده کسانی که بر اساس راهنماها و میزان معین شده توسط پزشکان پیاده روی می کنند، 30 درصد کمتر از سایرین در خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند.

مزایای پیاده روی
مزایای پیاده روی

اسکات دنبرگ می گوید:«شواهد و مدارک زیادی در مورد مزایای پیاده روی در دست می باشد.» پیاده روی از بروز بیماری جلوگیری می کند. پیاده روی طولانی داروی بسیاری از بیماری هاست. یک یا دو بار در هفته، یک ساعت پیاده روی کنید.

پیاده روی می تواند ابتلا به واریس را به تعویق بیاندازد

هر چه سن بالاتر برود، خطر تورم رگ ها بیشتر می شود. پیاده روی، یک راهکار ثابت شده برای جلوگیری از پیشرفت واریس می باشد.

سیستم وریدی بدن، یک قسمت گردشی دارد که با عضله، رگ و سوپاپ شکل گرفته و در ساق پا قرار دارد. وظیفه این سیستم برگرداندن خون به قلب و شش می باشد. پیاده روی با قوی کردن عضلات پا باعث می شود که سیستم ثانویه گردش خون تقویت شود و خون به خوبی در بدن گردش پیدا کند. اگر در حال حاضر مبتلا به واریس هستید، پیاده روی روزانه و منظم احساس درد و بی قراری پاهایتان را کاهش می دهد. همچنین اگر به صورت ژنتیکی رگ های برجسته و عنکبوتی دارید، با پیاده روی می توانید از بروز واریس جلوگیری کنید.

پیاده روی دستگاه گوارش را تقویت می کند

اگر تا به حال برای تقویت دستگاه گوارش خود از قهوه کمک می گرفتید، از الان به بعد پیاده روی صبحگاهی را جایگزین کنید. پیاده روی منظم تاثیر چشم گیری بر روی تنظیم حرکات روده می گذارد. سارا آلایچامی، یک درمانگر فیزیکی در مرکز درمانی سرطان در آمریکا می گوید:«هنگامی که بنا باشد یک بیمار جراحی شکمی داشته باشد، اولین کاری که باید بکند این است که پیاده روی کند. پیاده روی عضلات و هسته شکم را تقویت می کند و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.»

زودتر به اهدافتان می رسید

اگر به صورت منظم پیاده روی کنید، ناخودآگاه وارد یک برنامه سلامتی می شوید. وقتی برنامه روزانه داشته باشید، احتمال آن که همین راه را ادامه دهید و کارهای بیشتری برای بهبود سلامتتان بکنید بیشتر می شود. پیاده روی منظم می تواند شروعی برای رسیدن به اهداف دیگر در راه سلامتی و تناسب اندام باشد.

پیاده روی خلاقیت را پرورش می دهد

اگر در کار برایتان مشکلی پیش آمده یا دنبال راه حل برای یک مشکل پیچیده می گردید، باید تحرک داشته باشید. بر اساس پژوهشی که در سال 2014 انجام شده و در مجله روانشناسی تجربی به چاپ رسیده، پیاده روی جرقه ای برای شعله ور شدن خلاقیت می باشد. پژوهشگران برای انجام این پژوهش، از افراد در حالت نشسته و در حین پیاده روی، تست تفکر خلاق گرفتند. در آخر مشخص شد که افراد در حال پیاده روی بسیار خلاق تر هستند.

مزایای پیاده روی
مزایای پیاده روی

پیاده روی دردهای مفصلی را تسکین می دهد

بر خلاف تصور عام، پیاده روی و برخورد پاها با زمین می تواند به بیمارانی که از درد مفصل رنج می برند، کمک کند. پیاده روی جریان خون را در تمام بدن بالا می برد و عضلات اطراف مفصل را تقویت می کند. در واقع، پژوهش های انجام شده نشان می دهد 10 دقیقه پیاده روی در روز یا یک ساعت پیاده روی در هفته از کار افتادگی و آرتروز افراد مسن جلوگیری می کند.

در آوریل سال 2019 در آمریکا، پژوهش بر روی 1564 نفر صورت گرفت. شرکت کنندگان بیشتر از 49 سال سن داشتند و دچار دردهای مفصلی خفیف بودند. از شرکت کنندگان خواسته شد که هفته ای یک ساعت پیاده روی کنند. کسانی که هفته ای یک ساعت پیاده روی نکردند، نمی توانستند از پس پیاده روی های عادی روزانه خود بربیایند. اما کسانی که یک ساعت در هفته پیاده روی کرده بودند، در انجام کارهای روزمره خود مشکلی نداشتند.

پیاده روی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

تاثیر پیاده روی بر کاهش خطر ابتلا به بیماری و افزایش طول عمر به اثبات رسیده است. پژوهش هایی که بر روی بیماری آرتروز انجام شده، نشان می دهد پیاده روی اینتروال پرقدرت می تواند سیستم ایمنی افراد مسن و مبتلا به رماتیسم مفصلی را تقویت کند. رماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی است که مفصل ها را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین پژوهشی که بر روی بیماری های مزمن تنفسی صورت گرفته، نشانگر این است که بیماران مبتلا به انسداد ریوی با پیاده روی می توانند خطرات بیماری و احتمال مرگ و میر را کاهش دهند. مبتلایان به انسداد ریوی، اضافه وزن پیدا می کنند و دچار چاقی افراطی می شوند؛ چرا که با انجام فعالیت های بدنی دچار تنگی تنفس می شوند. اما پیاده روی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، مشکلات سوخت و ساز و غیره را در این گونه بیماران تخفیف دهد.

پیاده روی طول عمر را افزایش می دهد

تا به حال به این فکر کردید که چرا بعضی ها 100 سال عمر می کنند؟ راز عمر طولانی آنها پیاده روی زیاد و سپری کردن بیشتر وقت خود در خارج از خانه است. مقاله ای که در مجله انجمن حمایت از سالمندان آمریکا چاپ شده نشان می دهد سالمندان 70 تا 90 ساله که بیشتر از خانه بیرون می روند و فعال و شاداب هستند، طول عمر بیشتری نسبت به دیگران دارند. فعال و شاداب بودن، بستر ارتباط خوب با دیگران را نیز فراهم می کند و همین امر موجب تقویت روحیه می شود. سلامت روح و روان و داشتن پشتیبان روحی در سنین بالا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

راحت می خوابید

اگر به طور منظم ورزش می کنید، می دانید که ورزش چقدر در خواب راحت موثر است. خواب به صورت طبیعی تاثیر هورمون خواب یعنی ملاتونین را شدت می بخشد. در مطالعه ای که در سال 2019 انجام شد، مشخص شد خانم های یائسه که فعالیت بدنی متوسط دارند، بسیار راحت تر از خانم های یائسه کم تحرک می خوابند. پیاده روی دو معضل مخل خواب یعنی درد و اضطراب را نیز کاهش می دهد.

منبع

شما می توانید برای خرید لوازم کوهنوردی به وبسایت زردکوه مراجعه فرمایید.