به مرور زمان، لک چربی یا گرد و خاک روی عدسی میکروسکوپ پدیدار می شود. لک روی عدسی موجب تاری دید و تصاویر بی کیفیت می گردد. خوشبختانه با تمیز کردن عدسی، کیفیت تصاویر میکروسکوپ به حالت اول بر می گردد. روش تمیز کردن عدسی میکروسکوپ به محدب یا مقعر بودن آنها بستگی دارد. در هر صورت، باید برای تمیز کردن عدسی، دقت به خرج دهید و از ابزاری استفاده کنید که به عدسی آسیب نزند. عدسی ها را می توان برای مدت طولانی نگهداری کرد و با تمیز کردنشان تصاویر واضح و شفاف مشاهده نمود.

نحوه تمیز کردن عدسی مقعر

یک گوش پاک کن را به محلول لنز آغشته کنید. با گوش پاک کن می توانید داخل عدسی مقعر را به خوبی تمیز کنید. می توانید از مایع لنز، استون و اگزیلین استفاده کنید. اگر از حلالی مثل استون استفاده می کنید، مواظب باشید به قسمت های پلاستیکی برخورد نکند. استون اکثر مواد پلاستیکی و رنگ ها را در خود حل می کند.

زردکوه | چگونه عدسی میکروسکوپ را تمیز کنیم؟

گوش پاک کن آغشته به مایع را به آرامی درون عدسی بچرخانید. گوش پاک کن را از سمت داخل به بیرون بکشید. برای آن که مطمئن باشید هیچ لکی بر روی عدسی باقی نمانده، در آخر گوش پاک کن را به صورت مارپیچ از مرکز عدسی به سمت بیرون بچرخانید. هنگامی که لبه عدسی را پاک کنید، کار شما تمام شده است.

با طرف دیگر گوش پاک کن و با حرکت دایره ای عدسی را خشک کنید. با حرکت مارپیچی از مرکز عدسی به سمت بیرون عدسی را خشک کنید.

نحوه تمیز کردن لنز محدب

کاغذ مخصوص عدسی را با یکی دو قطره مایع لنز مرطوب کنید. فقط از کاغذهای مخصوص پاک کردن عدسی استفاده کنید. کاغذهای عدسی، نرم هستند و برای تمیز کردن عدسی حساس میکروسکوپ تولید شده اند. اگر از محلول مخصوص عدسی استفاده کنید، عدسی نسبت به خط و خش مقاوم می شود. برای پاک کردن لکه های سمج و چسبناک از اگزیلین استفاده کنید.

زردکوه | چگونه عدسی میکروسکوپ را تمیز کنیم؟

کاغذ عدسی مرطوب شده را برای 5 تا 10 ثانیه به عدسی بچسبانید. معمولاً به عدسی های شیئی روغن زده می شود تا تصاویر واضح تری نشان بدهند. با چسباندن کاغذ به عدسی، چربی ها در هم شکسته می شوند و هیچ لکی از چربی بر روی عدسی باقی نمی ماند. عدسی هایی که روغن مال می شوند، بعد از هر بار استفاده باید تمیز شوند.

یک کاغذ عدسی خشک را برای چند ثانیه به عدسی بچسبانید. برای خشک کردن مایع لنز، یک کاغذ نو را به عدسی بچسبانید. از دستمال کاغذی برای پاک کردن عدسی استفاده نکنید. امکان دارد دستمال کاغذی روی عدسی خط بیاندازد و یا لک جدید به جا بگذارد.

نحوه مراقبت از عدسی میکروسکوپ

قبل از دست زدن به میکروسکوپ، دست هایتان را بشویید. برای جلوگیری از کثیف شدن میکروسکوپ، دست های خود را با آب و صابون بشویید. دست هایتان را خشک کنید و دستکش به دست کنید. دستکش از انتقال چربی طبیعی دست به میکروسکوپ پیشگیری می کند.

از پمپ های باد دستی استفاده کنید. پمپ باد دستی معمولاً به شکل یک حباب پلاستیکی است که با فشار دادن حباب فشار هوا به بیرون پرتاب می شود. با استفاده از این پمپ بادها می توان گرد و خاک را از روی عدسی زدود. دقت کنید که سر پمپ باد با عدسی برخورد نکند.

زردکوه | چگونه عدسی میکروسکوپ را تمیز کنیم؟

در صورت غوطه ور کردن لنز در روغن، حتماً آن را با کاغذ عدسی تمیز کنید. تمیز کردن عدسی بعد از هر بار چرب کردن، از اهمیت زیادی برخوردار است. کاغذ عدسی را به عدسی بچسبانید تا تمام روغن را به خودش جذب کند.

 

زمانی که از میکروسکوپ استفاده نمی کنید، روی آن را با پارچه یا کاور بپوشانید. کاور میکروسکوپ از نشستن گرد و غبار بر روی میکروسکوپ جلوگیری می کند. لبه های آن را با زیپ یا چسب ببندید. میکروسکوپ را در جای امنی بگذارید که ناخواسته ضربه نخورد.

از تمیز بودن میکروسکوپ مطمئن شوید

چشمی میکروسکوپ را بررسی کنید. از آنجایی که میکروسکوپ ها حساس و گران قیمت هستند، نباید بیش از حد آن را تمیز کنید. از چشمی به عدسی های مختلف نگاه کنید، اگر لکه در هر حالتی وجود داشته باشد، باید چشمی را تمیز کنید.

با پمپ باد و فشار هوا گرد و خاک را از روی چشمی بزدایید و در آخر با کاغذ عدسی آن را تمیز کنید.

اسلایدها را عقب و جلو ببرید و از چشمی نگاه کنید. اگر لکه حرکت می کرد، اسلایدها کثیف هستند. اگر لکه ثابت باشد، چشمی کثیف شده است.

اگر با تمیز کردن سطح بیرونی چشمی، لکه همچنان دیده شود، چشمی از داخل کثیف شده و برای تمیز کردنش باید به یک متخصص مراجعه کنید.

از طریق چشمی تلسکوپ لنزها را بررسی کنید. اگر چشمی تمیز باشد و لکه ببینید، یعنی عدسی ها کثیف شده اند. اگر فقط یک عدسی لک دارد، فقط همان را تمیز کنید.

شما می توانید برای خرید لوازم کوهنوردی و یا خرید تلسکوپ به وبسایت زردکوه مراجعه فرمایید.

منبع